Media: Komisja Europejska chce pozwać koncern AstraZeneca

Świat
Media: Komisja Europejska chce pozwać koncern AstraZeneca
PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU

Komisja Europejska przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko producentowi szczepionek na Covid-19 firmie AstraZeneca za niedotrzymywanie zobowiązań kontraktowych - ustalił portal Politico. Kwestia ta miała być poruszona na środowym posiedzeniu ambasadorów państw UE.

Jak twierdzi Politico, powołując się na anonimowych dyplomatów, celem postępowania sądowego jest zobowiązanie AstraZeneca do dostarczania szczepionek w ilości określonej w umowie z UE.

 

KE przedstawiła tę sprawę na posiedzeniu ambasadorów. Większość z nich miała wyrazić poparcie dla inicjatywy. Do końca tygodnia kraje unijne mają zdecydować, czy oficjalnie poprą pozew.

 

ZOBACZ: "Lancet": Covid-19 przenosi się głównie przez powietrze

 

Do końca pierwszego kwartału brytyjsko-szwedzka firma dostarczyła 30 milionów dawek preparatu na Covid-19 do krajów UE. Zgodnie z umową miało to być jednak 100 mln dawek.

 

Firma dostarczy mniej szczepionek niż w umowie

 

AstraZeneca prognozuje, że do końca drugiego kwartału dostarczy około 70 mln dawek. Zgodnie z umową powinno to być jednak w sumie 300 mln.

 

W środę agencja Reutera informowała, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z koncernami farmaceutycznymi.

wka / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie