Polska na celowniku Al-Kaidy. Wzywają do zamachów w Europie

Świat
Polska na celowniku Al-Kaidy. Wzywają do zamachów w Europie
Magharebia/wikimedia/CC BY 2.0
Ostrzeżenie dotarło do Polski od hiszpańskich służb specjalnych.

Al-Kaida wzywa do zamachów na policjantów i oferuje potężne kwoty. Z najnowszych informacji wynika, że ataki na policję planowane są w całej Europie, a być może także w Polsce. - Polskie służby wiedzą o zagrożeniu i podejmują odpowiednie działania - powiedział portalowi Tvp.info rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Jak pisze portal, o zagrożeniu poinformowała europejska agencja FRONTEX w notatce przekazanej państwom UE. TVP Info powołując się na ustalenia Wirtualnej Polski, która dotarł do informacji, jaka 6 maja została rozesłana policjantom w całym kraju.

 

ZOBACZ: "Terroryzm i śmierć nie mają ostatniego słowa". Papież w irackim Karakosz, zniszczonym przez ISIS

 

"Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego KGP uzyskał, za pośrednictwem Wydziału d/w z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, informację przesłana przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX o możliwym zagrożeniu przeprowadzenia ataków terrorystycznych na funkcjonariuszy policji w krajach zachodnich" – napisano w tym dokumencie.

 

Tvp.info zwraca przy tym uwagę, że niedawno wezwanie do zamachów na policjantów pojawiło się w czasopiśmie "The Wolves of Manhattan Magazine" zbliżonym do Al-Kaidy. Hiszpańska policja alarmowała wówczas, że zamachowcy jako cel wskazują wszystkie formacje policyjne w Europie Zachodniej, oferując 60 tys. euro za zabicie policjanta – pod warunkiem, że jest chrześcijaninem, Żydem albo ateistą.

Źródłem hiszpańskie służby

Ostrzeżenie dotarło także do Polski właśnie z Hiszpanii. WP.pl pisze, że źródłem informacji o planowanych atakach na funkcjonariuszy policji jest jedna z hiszpańskich służb.

 

ZOBACZ: "Miecz Zemsty" stanął na czele Al-Kaidy. Może być "gorszy niż Bin Laden"

 

Sprawą zajmuje się także polska policja. - Ta sytuacja jest nam znana, podobnie jak i naszym zaprzyjaźnionym formacjom policyjnym w Europie, o czym informowały media zagraniczne. Oczywiście w związku z tym podejmowane są odpowiednie czynności, jednak ze względu właśnie na bezpieczeństwo naszych policjantów nie mogę wchodzić w szczegóły - powiedział Tvp.info rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 

Podkreślił jednocześnie, że priorytetem jest bezpieczeństwo polskich policjantów, a im mniej szczegółów "w zakresie środków bezpieczeństwa, tym większe bezpieczeństwo możemy zagwarantować".

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie