Francja: terrorysta skazany na 24 lata więzienia za planowanie zamachów w 2016 roku

Świat
Francja: terrorysta skazany na 24 lata więzienia za planowanie zamachów w 2016 roku
Flickr/ Mic
W mieszkaniu mężczyzny znaleziono broń maszynową oraz ładunki wybuchowe

Terrorysta Reda Kriket został skazany na 24 lata więzienia za planowanie ataku dżihadystów we Francji przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2016. W jego mieszkaniu znaleziono broń maszynową oraz ładunki wybuchowe.

Po pięciu tygodniach procesu sąd w Paryżu wydał w piątek werdykt w procesie 39-letniego Redy Kriketa i jego wspólników, skazując go na 24 lata więzienia. Kriket nie uznał wyroku, podkreślając, że uznaje tylko prawo Allaha.

 

24 marca 2016 r., dwa dni po atakach islamistów w Brukseli, francuska policja wykryła w mieszkaniu wynajętym przez Kriketa w Argenteuil pod Paryżem pięć karabinów szturmowych, siedem pistoletów, duże ilości amunicji, 105 gramów TATP (materiał wybuchowy stosowany przez terrorystów), 1,3 kg przemysłowych materiałów wybuchowych i ponad 10 tys. stalowych kulek.

 

ZOBACZ: Sympatyk ISIS, miał podwójne obywatelstwo. Co wiadomo o terroryście z Wiednia?

 

Prokuratura uznała, że ten arsenał został zgromadzony w celu przeprowadzenia jednego lub więcej ataków terrorystycznych we Francji.

 

Kary dla terrorystów

 

Są skazał również na 24 lata więzienia 37-letniego Anisa Bahriego i 43-letniego Abderrahmane'a Ameurouda, uznanych za zradykalizowanych terrorystów udzielających wsparcia logistycznego Kriketowi.

 

Pozostali sądzeni terroryści: 45-letni Miloud Feia został skazany na 12 lat więzienia, 38-letni Yassine Alami na 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast 39-letni Soufiane Belouafi został uniewinniony, podobnie, jak Rabah Meniker.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie