Protest pielęgniarek. "Pan minister nie mówi o ważnych rzeczach"

Polska
Protest pielęgniarek. "Pan minister nie mówi o ważnych rzeczach"
Polsat News
Obecnie średnia wieku pielęgniarki wynosi 52 lata, a za kilka lat ma wynieść nawet 60 lat. 

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki przed Sejmem zbierają się pielęgniarki i położne. Kobiety przygotowały postulaty, które mają m.in zmniejszyć nadmierne obciążenie pracujących w tym zawodzie. Ze względu na sytuację epidemiczną pielęgniarki będą gromadzić się w małych grupach, w kilkunastu miejscach w Warszawie.

Organizatorem protestu jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Główne postulaty strajku to zwiększenie płac oraz podjęcie przez rząd działań prowadzących do zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia. Kobiety zwracają uwagę, że personel starzeje się, a nowych chętnych do pracy brakuje. 

 

Pielęgniarki zwracają uwagę, że od początku pandemii są na pierwszej linii walki z wirusem. Obecnie średnia ich wieku wynosi 52 lata, a za kilka lat ma wynieść nawet 60 lat. 

 

ZOBACZ: Pielęgniarz otrzymał szczepionkę przeciw Covid-19. Po kilku dniach potwierdzono u niego zakażenie

 

- Nasze koleżanki są w punktach szczepień i przy pacjentach. My tutaj reprezentujemy nasze środowisko i solidaryzujemy się z nimi - mówi jedna z uczestniczek protestu. 

 

- Pan minister w tak ważnej chwili mówił o likwidacji departamentu pielęgniarstwa, o konsolidacji centrów kształcenia, a o ważnych rzeczach nie mówił i dlatego postanowiłyśmy przyjechać. Nas interesują warunki pracy i wynagrodzenie za tą pracę - dodaje kolejna z protestujących. 

 

WIDEO: Protest pielęgniarek w Warszawie

  

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

Życzenia pielęgniarkom złożył w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

"Proszę przyjąć wyrazy uznania dla Państwa pracy, zaangażowania i zawodowego profesjonalizmu w sprawowaniu opieki nad pacjentami" - napisał minister zdrowia.

 

 

 

dsk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie