"Ręka Boga", czyli pielęgniarka w walce z samotnością w szpitalu

Świat
"Ręka Boga", czyli pielęgniarka w walce z samotnością w szpitalu
Engin Akyurt/ Pixabay
"Zrobiłam tę rękawicę z gorącą wodą, aby poprawić wlew pacjenta i zobaczyć więcej saturacji oraz - mam nadzieję - że poczuje się jak ktoś trzymający ją za rękę"

Gumowa rękawiczka wypełniona gorącą wodą jako substytut dotyku - to sposób, który znalazła pielęgniarka z Rio de Janeiro, żeby ulżyć w cierpieniu pacjentom szpitala. Rozwiązanie ma co najmniej kilka medycznych walorów.

Na jednym z portali społecznościowych pojawił się wpis brazylijskiej pielęgniarki, która postanowiła wykorzystać swoją kreatywności i znaleźć rozwiązanie, które wesprze jej pacjentów.

 

ZOBACZ: Brak tlenu w szpitalu tymczasowym. Przeprowadzono sekcje zwłok osób, które tego dnia zmarły

 

Gumowe rękawiczki, wypełnione gorącą wodą ma być substytutem dotyku dla pacjentów, którzy przebywają w szpitalu. Połączone i oplecione wokół ręki tworzą kontaktu z inną ludzką dłonią.

 

Zdaniem pielęgniarki dzięki temu rozwiązaniu pacjenci czują się spokojniejsi. To zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

 

 

 

Szpitalna samotność

 

Ze względu na restrykcje związane z pandemią wielu pacjentów choruje, a nawet umiera w samotności. Obowiązujące zakazy nie pozwalają im na spotkania z bliskimi. Okazuje się, że brak takiego kontaktu może mieć istotny wpływ na samopoczucie, a to w konsekwencji na walkę z chorobą.

 

Lidiane Melo, brazylijska pielęgniarka, która na jednym z portali społecznościowych podzieliła się zdjęciem z wykorzystaniem tego rozwiązania, zwraca uwagę na możliwy wpływ dotyku na poziom saturacji.

 

"Po raz kolejny profesjonalista służby zdrowia robi co w ich mocy dla pomocy pacjenta. W SUS uczymy się radzić sobie najlepiej z tym, co mamy! Zrobiłam tę rękawicę z gorącą wodą, aby poprawić wlew pacjenta i zobaczyć więcej saturacji oraz - mam nadzieję - że poczuje się jak ktoś trzymający ją za rękę" - napisała Lidiane Melo.

 

ZOBACZ: Naukowcy: koronawirus słabo przenosi się na świeżym powietrzu

 

Zdjęcie w ciągu kilku tygodni zyskało ogromną popularność, a wynalazek stworzony przez Lidiane Melo, internauci określają "ręką Boga".

 

Cudowna moc dotyku

 

Dotyk ma wiele zalet. Dzięki niemu wydzielają się endorfiny, które wpływają na nasze samopoczucie, poziom lęku i stresu. Badania wykazują, że dotyk stabilizuje tętno i ciśnienie. Korzystnie wpływa również na wyrównanie oddechu i pracy serca.

Karolina Olejak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie