Laos: Pierwsza ofiara śmiertelna pandemii COVID-19. Zmarła 53-letnia Wietnamka

Świat
Laos: Pierwsza ofiara śmiertelna pandemii COVID-19. Zmarła 53-letnia Wietnamka
Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay, Tumisu
W 7-milionowym Laosie zmarła w niedzielę pierwsza osoba zakażona Covid-19.

Wydawało się, że od ponad roku cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Okazało się jednak, że jest miejsce, do którego pandemia dopiero dociera. W 7-milionowym Laosie zmarła w niedzielę osoba zakażona Covid-19. 53-letnia Wietnamka była pierwszą ofiarą śmiertelną w państwie.

Według oficjalnych danych w Laosie odnotowano dotychczas tylko 1302 zakażenia, ale ich liczba rośnie. Po ponad roku od pandemii zmarła tam pierwsza osoba chora na Covid-19.

Pierwsza ofiara koronawirusa

Pierwszą śmiertelną ofiarą koronawirusa jest 53-latka, która pracowała w barze karaoke na obrzeżach stolicy kraju Wientian. Wietnamka już wcześniej miała poważne problemy zdrowotne, jak przekazał dziennik "Vientiane Times", powołujący się na laotańskie władze medyczne, kobieta chorowała m.in. na cukrzycę. 

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 maja

 

W liczącym około 7 mln mieszkańców kraju oficjalnie wykryto 1302 infekcje, z czego 69 w niedzielę. Za aktywne uznaje się ponad 1000 zakażeń. Podobnie, jak w graniczących z Laosem Tajlandii i Kambodży, liczba nowych infekcji gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca.

 

W Wientian wprowadzono kwarantannę. Mieszkańcy mogą opuszczać swoje domy tylko z uzasadnionych powodów. Podróże między stolicą a prowincją kraju są zabronione.

Wyniki mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości

Laos jest jednym z najbiedniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Według ekspertów oficjalne dane dotyczące epidemii mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji z powodu zbyt małej liczby przeprowadzanych testów - zauważa agencja AFP.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie