Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 maja

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 maja
Polsat News
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce wykryto 4 marca

Mamy 3 852 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami - 104 osoby. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 2 833 052, natomiast zgonów do 70 012.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (529), śląskiego (508), wielkopolskiego (501), dolnośląskiego (324), małopolskiego (314), łódzkiego (297), pomorskiego (217), kujawsko-pomorskiego (194), zachodniopomorskiego (192), lubelskiego (177), opolskiego (116), świętokrzyskiego (107), lubuskiego (97), podkarpackiego (93), podlaskiego (77), warmińsko-mazurskiego (62).

 

47 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Ponad 2,5 mln ozdrowieńców

 

Jak podało ministerstwo zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 16 156 osób. W całym kraju jest 36 966 łóżek przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

2 138 pacjentów wymaga wsparcia respiratora. Wolne pozostają 1754 urządzenia. 

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 124 tys. 442 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 mln 569 tys. 501 zakażonych. 

 

15 maja zdejmiemy maseczki


Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, "średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków".

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć maseczki


W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na otwartym powietrzu. Rząd wcześniej zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby, trzeba nadal ją nosić również na zewnątrz.


Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

 

ZOBACZ: "Nawet krótka rozmowa może powodować zakażenie". Ekspert o indyjskiej mutacji i noszeniu maseczek


Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

 

prz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie