Koronawirus na Ukrainie. Minister: wyszliśmy z trzeciej fali pandemii

Świat
Koronawirus na Ukrainie. Minister: wyszliśmy z trzeciej fali pandemii
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Na Ukrainie od początku pandemii zakażenie wykryto u ponad 2,1 mln ludzi

Ukraina wyszła z trzeciej fali pandemii - uważa minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow. Od soboty na Ukrainie nie będzie już żadnego regionu w czerwonej strefie epidemicznej, dla której przewidziane są najostrzejsze restrykcje.

"Nareszcie mogę stwierdzić, że wyszliśmy z trzeciej fali pandemii" - napisał w piątek na Facebooku Stepanow, oceniając, że "to były niezwykle trudne dwa miesiące". "Tylko my i Bóg wiemy, jak zdołaliśmy utrzymać sytuację pod kontrolą. O każde życie walczyliśmy jak na wojnie" - dodał.

 

ZOBACZ: Lekarze wskazują najlepszą metodę leczenia covidowej utraty węchu

 

Zaznaczył że na tej "covidowej wojnie nie obyło się bez strat", a "trzecia fala zabrała więcej istnień w porównaniu z pierwszymi dwoma".

 

 

"Wirus rozwijał się w szalonym tempie"

"Przez pierwsze tygodnie wirus rozwijał się w szalonym tempie, galopem zajmował całe miasta" - kontynuował. Poinformował, że w szczytowym momencie w szpitalach było 44 tys. pacjentów wymagających terapii tlenowej.

 

Na Ukrainie od początku pandemii zakażenie wykryto u ponad 2,1 mln ludzi. Zmarło ok. 45,8 tys. zainfekowanych. Poprzedniego dnia potwierdzono 8,4 tys. zakażeń i 379 zgonów, a za wyleczonych uznano ok. 19,5 tys. osób.

 

ZOBACZ: Leczenie Covid-19. Mieszanka leków może być 10 razy skuteczniejsza

 

Z badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że zakażeń koronawirusem na Ukrainie może być ponad dwa razy więcej niż oficjalnie. Prawie co trzeci uczestnik badania stwierdził, że przeszedł już COVID-19.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie