"Pokazujemy, kto jest liderem opozycji". Sejm zajmie się projektem Lewicy dot. aborcji?

Polska
"Pokazujemy, kto jest liderem opozycji". Sejm zajmie się projektem Lewicy dot. aborcji?
PAP/Tomasz Gzell
Najbliższe, trzydniowe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 19-21 maja

Lewica chce, by Sejm na najbliższym posiedzeniu zajął się jej projektami ustaw, liberalizującymi przepisy aborcyjne. Chcemy jasno przypomnieć wyborcom, kto staje po stronie kobiet; z PiS o niczym innym niż Fundusz Odbudowy nie rozmawialiśmy - mówi szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Najbliższe, trzydniowe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 19-21 maja; PAP dotarła do wstępnego harmonogramu obrad.

 

Wynika z niego, że w głosowaniu posłowie mają rozstrzygnąć, czy porządek obrad zostanie uzupełniony m.in. o przeprowadzenie pierwszych czytań trzech projektów ustaw Lewicy dotyczących praw kobiet i aborcji.

 

Chodzi o projekt tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji przygotowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z październiku ub. roku, a ponadto o dwa projekty, których celem jest m.in. zapewnienia opieki zdrowotnej i pomocy materialnej w okresie ciąży, a także zagwarantowanie prawa do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży.

"Lewica odważnie podnosi głowę"

- Lewica zawsze stała po stronie praw kobiet, zawsze była formacją wspierającą praworządność i dzisiaj po tej części socjalnej chcemy wyborcom jasno przypomnieć, kto ma akty prawne, kto staje po stronie kobiet - powiedział Gawkowski.

 

- Lewica odważnie podnosi głowę i pokazuje, kto jest liderem opozycji, jeżeli inne partie mają odwagę, to niech zagłosują za. Lewica mówi w sprawach światopoglądowych, również innym partiom opozycyjnym: "sprawdzam" - powiedział Gawkowski.

 

ZOBACZ: Gawkowski: wszyscy parlamentarzyści Lewicy zaszczepią się przeciw Covid-19

 

Gawkowski był dopytywany, czy ewentualne wprowadzenie pod obrady Sejmu projektów ws. aborcji jest związane z negocjacjami z PiS ws. Krajowego Planu Odbudowy i głosowania nad projektem ustawy ratyfikacyjnej, przyjętej we wtorek m.in. głosami Lewicy, a także czy stanowi inny element porozumienia z partią rządzącą.

 

Szef klubu Lewicy zaprzeczył. - Nie, my z PiS-em o niczym innym niż Fundusz Odbudowy nie rozmawialiśmy - podkreślił.

Minister sprawiedliwości wytłumaczy się Lewicy?

Gawkowski powiedział, że Lewica nie ma zapewnienia ze strony PiS, że jej projekty zostaną włączone do porządku obrad. - Nic nie było konsultowane z nikim, Lewica sama jako niezależna formacja polityczna realizuje swój program - powiedział Gawkowski.

 

- Lewica nie patrzy ani w stronę PiS, ani w stronę PO, Lewica idzie swoją drogą, która ma mocny fundament, jeśli chodzi o prawa człowieka. A także ma mocny fundament w sprawach socjalnych, dlatego poparliśmy Fundusz Odbudowy, bo to są pieniądze dla Polski" - podkreślił Gawkowski.

 

ZOBACZ: Premier: Lewica postawiła nam trudne, ale cenne warunki

 

Lewica chce także na posiedzeniu Sejmu informacji ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego o wykonywaniu Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. po wejściu w życie 27 stycznia wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. niekonstytucyjności przesłanki embriopatologicznej, dopuszczającej aborcję.

 

Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, określana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie aborcja jest możliwa wyłącznie w przypadku dwóch pierwszych przesłanek

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie