Atak zimy w maju. Tony śniegu u naszych sąsiadów [ZDJĘCIA]

Świat
Atak zimy w maju. Tony śniegu u naszych sąsiadów [ZDJĘCIA]
Miloš Šálek

Przyszedł maj a wraz z nim… śnieg! Tony białego puchu zasypały Karkonosze po Czeskiej stronie. Gdy my szykujemy się na wzrost temperatur, nasi sąsiedzi walczą z hałdami śniegu.

Zimowe warunki utrzymują się również po polskiej stronie pasma. Średnia pokrywa śniegu w Karkonoszach, utrzymuje się na poziomie około 130 cm, miejscami wciąż można napotkać grube warstwy lodu.

 

Wiatr na grzbiecie Karkonoszy w godzinach popołudniowych przyspiesza do 25 m/s. Ratownicy GOPR apelują, żeby na szlaki nie wybierać się bez raków, dodatkowej odzieży i oświetlenia.

 

Miloš Šálek

 

Miloš Šálek

W sobotę zimno i mokro

Przed nami ciąg dalszy niebezpiecznej i bardzo nieprzyjemnej pogody. Będzie obficie padać, grzmieć i porywiście wiać. Temperatura jeszcze bardziej obniży się, a ciśnienie zacznie gwałtownie rosnąć.

 

W piątek będzie się chmurzyć, padać, a miejscami grzmieć. W pasie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie opady będą ciągłe i intensywne. Spadnie do 20-25 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi.

 

ZOBACZ: Karetka nie przejechała przez śnieg. Mimo pomocy strażaków pacjent zmarł

 

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 5 stopni na Ziemi Lubuskiej do 14 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z kierunku zachodniego będzie porywisty, do 60-70 km/h, a miejscami do 80-90 km/h. Zalecamy ostrożność, ponieważ wichura może uszkadzać drzewostan, budynki i linie energetyczne.

 

Ciśnienie będzie obniżone i przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. Barometry pokażą w samo południe od 1002 hPa na Ziemi Łódzkiej do 1006 hPa na Podkarpaciu, Ziemi Lubuskiej i zachodnim Pomorzu. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

Nadchodzą słoneczne dni

Poprawa pogody nadejdzie już w niedziele. Na zachodzie polski termometry wskażą nawet 22 stopnie. W centralnej Polsce słonecznie, z temperaturą między 18 a 20 stopni. Jeszcze cieplej od poniedziałku. Termometry na wschodzie Polski wskażą 20 stopni, na zachodzie nawet 24. 

 

 

ko/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie