Francja. "Lato może być koszmarem". Ekspert o powrocie pandemii i luzowaniu obostrzeń

Świat
Francja. "Lato może być koszmarem". Ekspert o powrocie pandemii i luzowaniu obostrzeń
PAP/EPA/YOAN VALAT
Luzowanie obostrzeń, rozpoczęte przez władze 3 maja zniesienia ograniczeń w podróżowaniu, ma się odbywać w czterech etapach

Lato może być koszmarem z uwagi na powrót pandemii, a harmonogram luzowania obostrzeń sanitarnych we Francji podyktowany jest względami politycznymi i zbyt optymistyczny – oceniła w czwartek epidemiolog i szefowa oddziału chorób zakaźnych szpitala św. Antoniego w Paryżu Karine Lacombe.

Zdaniem Lacombe ustalony przez prezydenta Emmanuela Macrona harmonogram luzowania obostrzeń sanitarnych jest "bardzo, bardzo optymistyczny".

 

- Są to decyzje polityczne, a nie naukowe, które podejmowane są od stycznia – podkreśliła Lacombe w stacji BFM TV.

 

Od kwietnia sytuacja epidemiczna we Francji poprawia się. Według ostatnich dostępnych danych w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u ok. 26 tys. osób, a w szpitalach zmarło 244 chorych z Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 105 660, a liczba zakażonych od początku pandemii wynosi ok. 5,7 mln.

Cztery etapy luzowania

Luzowanie obostrzeń, rozpoczęte przez władze 3 maja zniesienia ograniczeń w podróżowaniu, ma się odbywać w czterech etapach.

 

19 maja otworzyć się będą mogły wszystkie placówki handlowe i przesunięty zostanie początek obowiązywania godziny policyjnej z g. 19 na 21. Złagodzony zostanie też obowiązek pracy zdalnej. Do uczestnictwa w zbiorowych imprezach wymagany ma być tzw. paszport sanitarny. Otwarte zostaną muzea, teatry, kina i inne sale oraz miejsca widowiskowe, jak również ogródki kawiarni i restauracji z limitem do sześciu osób przy stoliku.

 

ZOBACZ: Francja "odzyskuje kontrolę nad epidemią". Brytyjski epidemiolog: kolejnego lockdownu nie będzie

 

Od 9 czerwca godzina policyjna ma się zaczynać o g. 23, restauracje będą mogły obsługiwać klientów w środku. Zaczną pracować sale sportowe, siłownie i fitness kluby, ale pod warunkiem przestrzegania ograniczeń sanitarnych.

 

"Paszport sanitarny" obowiązywać będzie też turystów zagranicznych. Wszyscy będą musieli go okazać, wchodząc do kina, teatru lub na stadion, tak samo jak na targach i wystawach gromadzących ponad 5 tys. osób.

 

30 czerwca odwołana ma zostać godzina policyjna. Liczba widzów w salach podwyższona będzie do tysiąca, co otwiera możliwość przeprowadzenia letnich festiwali teatralnych, muzycznych i imprez rozrywkowych.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie