Holandia wprowadza koronapaszporty. Będą obowiązywać także w kraju

Świat
Holandia wprowadza koronapaszporty. Będą obowiązywać także w kraju
flickr/Marco Verch Professional Photographer
Koronapaszport ma ułatwić nie tylko podróżowanie, ale także umożliwić wstęp na imprezy masowe w kraju.

Minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 21 czerwca paszportu szczepień, który będzie także ważny w Niderlandach. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.

Rząd poinformował o tym w przesłanym 5 maja liście do Eerste Kamer, izby niższej parlamentu.

 

ZOBACZ: Unijny komisarz: Brak wspólnego koronapaszportu doprowadzi do chaosu

 

Zastępstwo certyfikatu testowego

 

Wprowadzenie dokumentu ma m.in. umożliwić przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Komisarz sprawiedliwości UE: koronapaszporty nie tylko do podróży

 

Minister zdrowia Hugo de Jonge chciałby, aby paszport obowiązywał nie tylko poza granicami kraju, ale również by służył w zastępstwie certyfikatu testowego.

 

W praktyce paszport będzie miał dwie formy: papierową i elektroniczną. Z jednej strony będzie to zwykły dokument, a z drugiej - zostanie poszerzona funkcjonalność obecnie istniejącej aplikacji CoronaMelder.

 

Czym jest CoronaMelder?

 

Ta ostatnia działa już prawie rok. Informuje ona, czy jej posiadacz znajduje się w pobliżu osoby, która jest nosicielem koronawirusa. Za jej pośrednictwem można umówić się również na test.

 

Rząd planuje, aby w aplikacji wyświetlał się kod QR. Po zeskanowaniu ma się okazać, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Ma to ułatwić nie tylko podróżowanie poza granicami kraju, ale także umożliwić wstęp na imprezy masowe w kraju.

 

Minister zdrowia chciałby, aby cały system zaczął funkcjonować jeszcze przed wakacjami. W liście do parlamentarzystów wskazał konkretny termin – 21 czerwca.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie