Trzy dni bez zgonów na koronawirusa. Waszyngton znosi restrykcje

Świat
Trzy dni bez zgonów na koronawirusa. Waszyngton znosi restrykcje
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Prezydent USA Joe Biden, odwiedził otwartą restaurację.

Wtorek był w Waszyngtonie trzecim dniem z rzędu bez żadnego odnotowanego zgonu z powodu Covid-19. Miasto wraca do stanu sprzed epidemii, na ulicach znów widać turystów, otwiera się coraz więcej restauracji.

Do tej pory w zamieszkanym przez ok. 700 tys. osób Dystrykcie Kolumbii wykonano ponad 600 tys. szczepień przeciw koronawirusowi. Dzięki temu gwałtownie spadają liczby wykrywanych przypadków SARS-CoV-2, hospitalizacji oraz zgonów.

 

ZOBACZ: Nie noszą maseczek, a liczba zakażeń sukcesywnie spada. Teksas ogłasza sukces w walce z pandemią

 

Zgodnie z oficjalnymi danymi w niedzielę, poniedziałek i wtorek w Waszyngtonie nikt nie zmarł z powodu Covid-19 - to pierwsza taka seria dni od początku epidemii.

 

Łącznie w amerykańskiej stolicy na Covid-19 zmarło do tej pory 1106 osób, a SARS-CoV-2 wykryto blisko 50 tys. razy.

 

Bazując na pozytywnych trendach w statystykach, władze miasta decydują się na szersze otwieranie gospodarki. Od 1 maja złagodzono restrykcje dotyczące restauracji, bibliotek, muzeów oraz basenów. Planowane są kolejne kroki.

Więcej turystów

Różnice widać na stołecznych ulicach, gdzie z tygodnia na tydzień jest coraz więcej turystów. Po trudnym dla gastronomii roku ponownie zapełniają się restauracje, bary i puby. Na maj planowane są także okolicznościowe parady.

 

ZOBACZ: Hotele i teatry dla zaszczepionych. Węgry luzują restrykcje

 

Priorytetem w Waszyngtonie, tak jak w całych Stanach Zjednoczonych, pozostaje akcja szczepień. W stolicy zastrzyk przeciw Covid-19 otrzymać można już nawet w osiedlowych sklepach. W niektórych nie trzeba się nawet rejestrować zawczasu na wizytę.

 

Prezydent USA Joe Biden wyznaczył nowy cel dla administracji - by do 4 lipca, czyli Dnia Niepodległości, co najmniej jedną dawkę preparatu przeciw Covid-19 przyjęło 70 procent dorosłych Amerykanów. Problemem przy tym nie będą zapasy szczepionek, które są wystarczające, lecz przekonanie sceptyków.

 

Sondaże wykazują, że co czwarty Amerykanin deklaruje, że nie zamierza się szczepić.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie