Prezydent powoła Radę ds. Społecznych. Jej działania obejmą m.in. seniorów i niepełnosprawnych

Polska
Prezydent powoła Radę ds. Społecznych. Jej działania obejmą m.in. seniorów i niepełnosprawnych
zdjęcie archiwalne/ Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

W czwartek o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła Rada ds. Społecznych; działania nowej Rady obejmą całość kwestii dotyczących polityki społecznej m.in. seniorów i osób z niepełnosprawnością - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

- Prace Narodowej Rady Rozwoju nabierają tempa; pracują już dwie Rady wchodzące w jej skład - Rada ds. Ochrony Zdrowia oraz Rada ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. W czwartek o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim prezydent powoła kolejną - tym razem będzie to Rada ds. Społecznych - powiedział Piotr Ćwik, wiceszef prezydenckiej kancelarii.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Narodowy Bank Polski mógłby włączyć się w budowę elektrowni atomowej

 

Działania Rady ds. Społecznych objąć mają całość kwestii dotyczących polityki społecznej. - Prezydent wielokrotnie podkreślał, że ważnym jest dla niego, aby wszyscy obywatele mogli korzystać z rozwoju Polski i doświadczać poprawy poziomu życia - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

 

Dodał, że aby tak się stało "trzeba się pochylić nad sprawami dotyczącymi osób starszych, osób z niepełnosprawnością, osób wykluczonych czy bezdomnych i takie działania będzie podejmować nowa Rada".

"Trzeba zrobić pewne podsumowanie"

W jej skład - poinformował Ćwik - wejdzie 16 osób, w tym m.in. czworo doradców prezydenta, "którzy bardzo aktywnie zajmują się sprawami społecznymi".

 

Jednym z pierwszych zadań Rady będzie kontynuacja prac nad projektem dotyczącym Centrów Usług Społecznych. Dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym mogą być tworzone struktury koordynujące i integrujące usługi społeczne - Centra Usług Społecznych.

 

ZOBACZ: Duda w "L’Opinion": jesteśmy dumni z polskich osiągnięć demokracji

 

- Trzeba zrobić pewne podsumowanie. Tworzenie Centrów Usług Społecznych przez samorządy było działaniem dobrowolnym i podjęły się one tego na razie w niewielkie liczbie. Trzeba te dobre wzorce upowszechnić i pokazać, że płyną z tego wymierne korzyści dla mieszkańców - powiedział Ćwik.

Konsultacje ws. ważnych projektów 

Rada ds. Społecznych przejmie też działania dotyczące deinstytucjonalizacji, czyli kierowania działań i uwagi na osoby potrzebujące wsparcia - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. Przypomniał, że w lutym z udziałem prezydenta Dudy odbyło się Forum Deinstytucjonalizacji, które było poświęcone kwestiom takim jak "uspołecznienie, upodmiotowienie i personalizacja w działaniach nastawionych na wsparcia osób starszych"

 

Zapowiedział, że kolejne posiedzenia Rady ds. Społecznych będą się odbywać z zaangażowaniem podmiotów zewnętrznych. - Do grona Rady na kolejne posiedzenia będą zapraszani zainteresowani, by można było z nimi konsultować ważne projekty - zaznaczył Ćwik.

 

ZOBACZ: Rozmowa Dudy z Cichanouską. Jakie tematy zostały poruszone?

 

Wiceszef prezydenckiej kancelarii zapowiedział ponadto, że zamiarem prezydenta jest powołanie jeszcze w maju osobnej Rady ds. Rodziny. - Taka rada na pewno będzie pracować. Prezydent mocno podnosił w kampanii wyborczej tematy dotyczące rodziny - podkreślił.

 

Ćwik zaznaczył, że pod koniec maja zostanie też prawdopodobnie powołana Rada ds. Samorządu Terytorialnego. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie