Rozmowa Dudy z Cichanouską. Jakie tematy zostały poruszone?

Polska
Rozmowa Dudy z Cichanouską. Jakie tematy zostały poruszone?
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z jedną z liderek białoruskiej opozycji

Rola OBWE, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UE w kwestii przywrócenia przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zaprzestania prześladowania polskiej mniejszości była tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

O rozmowie prezydenta Dudy z jedną z liderek białoruskiej opozycji, byłą kandydatką w wyborach prezydenckich, Szczerski poinformował w środę przed południem na Twitterze.

 

 

Pytany później o przebieg tej rozmowy Szczerski zaznaczył, że jej kontekst wiąże się z nadchodzącą 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i obchodami, które będą miały miejsce w Warszawie, gdzie w poniedziałek spotkają się prezydenci państw naszego regionu - poza prezydentem Dudą obecnie będą także prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

 

ZOBACZ: Cichanouska: dialog z władzami możliwy po uwolnieniu więźniów politycznych

 

Prezydencki minister dodał, że Cichanouska złożyła Polakom na ręce prezydenta Dudy życzenia z okazji święta 3 maja, jak również w związku z obchodzonym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, "życząc, by relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami, pomiędzy Polską i Białorusią rozwijały się w sposób harmonijny i dobrosąsiedzki".

 

Sytuacja Polaków na Białorusi

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też bieżącej sytuacji na Białorusi, kondycji społeczeństwa białoruskiego i planów politycznych Cichanouskiej na najbliższy czas.

 

Tematem rozmowy - dodał Szczerski - była też rola OBWE w stabilizacji sytuacji na Białorusi także w kontekście polskiej prezydencji w tej organizacji w 2022 roku, a także to, "jak społeczność międzynarodowa może zająć się kwestią prześladowania Polaków na Białorusi i przywrócenia tam przestrzegania praw człowieka".

 

ZOBACZ: Represje wobec liderów Związku Polaków na Białorusi. "To cena, którą płacimy"

 

- Rozmawiano też o tym, jak w dłuższej perspektywie Polska i kraje europejskie mogą działać na rzecz rozwoju ekonomicznego i społecznego Białorusi, by w przyszłości Białoruś stała się integralną i ważną częścią demokratycznej wspólnoty europejskiej - poinformował prezydencki minister.

 

- Pani Cichanouska zapewniła, że ze strony jej środowiska politycznego jest pełna otwartość na współpracę i oczekiwane na tę współpracę na różnych forach międzynarodowych. Podkreślała, że zależy jej na utrzymaniu sprawy Białorusi na forum Rady Praw Człowieka ONZ, w której obecnie zasiada także Polska, jak również na forum OBWE i Unii Europejskiej - przekazał prezydencki minister.

 

Szczerski poinformował, że o kwestii Białorusi rozmawiał wcześniej w środę ze składającym wizytę w Polsce komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliverem Varhelyim. Rozmowa dotyczyła unijnego programu Partnerstwa Wschodniego oraz zgłaszanego na forum UE przez Grupę Wyszehradzką programu współpracy ekonomicznej Unii z Białorusią.

dk/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie