Paszporty szczepionkowe od czerwca? Testy w Hiszpanii

Świat
Paszporty szczepionkowe od czerwca? Testy w Hiszpanii
flickr.com/Marco Verch Professional Photographer
Fernando Valdes wyjaśnił, że tzw. zielony certyfikat cyfrowy ma zawierać informacje na temat ewentualnych szczepień turysty.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii opracowało program testowania paszportu szczepionkowego, służącego bezpiecznej turystyce podczas tegorocznych wakacji. Według resortu na podstawie tego dokumentu wydawanego w formie elektronicznej od czerwca przyjmowani byliby zagraniczni urlopowicze.

Jak poinformował w środę hiszpański sekretarz stanu ds. turystyki Fernando Valdes, pierwsze testy dokumentu ruszą w maju.

 

ZOBACZ: WHO wypowiedziała się ws. koronapaszportów

 

W rozmowie z agencją Europa Press Valdes wyjaśnił, że tzw. zielony certyfikat cyfrowy, jak nazywany jest paszport szczepionkowy, ma zawierać informacje na temat ewentualnych szczepień turysty, przeprowadzanych przez niego testów na obecność koronawirusa oraz okresu chorowania na Covid-19.

 

12 proc. PKB

 

Valdes wskazał, że testy nowego dokumentu ruszą w ciągu najbliższych dni, gdyż władzom zależy na szybkim przywróceniu aktywności turystycznej. Przypomniał, że sektor ten wytwarza ponad 12 proc. PKB Hiszpanii.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Paszporty szczepionkowe. Walencja wydaje dokument

 

Pierwszym regionem, który ogłosił wprowadzenie paszportów szczepionkowych była wspólnota autonomiczna Walencji. W marcu lokalne władze zaprezentowały emisję dokumentu "o funkcji informacyjnej".

 

Paszport szczepionkowy w Walencji, potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi, obywatele mogą pobrać po zalogowaniu się na stronie internetowej regionalnych służb sanitarnych.

 

Istnieje też możliwość jego wgrania do telefonu komórkowego lub wydrukowania na papierze.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie