Policyjne psy i konie pójdą na emeryturę. Dzienna stawka zależna od wagi zwierzęcia

Polska
Policyjne psy i konie pójdą na emeryturę. Dzienna stawka zależna od wagi zwierzęcia
Policja Polska / asp. Rafał Jackowski
Projekt zakłada, że zwierzęciem na emeryturze będzie mógł zająć się dotychczasowy opiekun.

Psy i konie wycofane ze służby w policji zyskają prawo do "emerytury" - zakłada rządowy projekt ustawy regulującej status prawny zwierząt, który trafił do Sejmu. Szacuje się, że roczny koszt zapewnienia dobrostanu zwierzętom może wynieść ponad 2,6 mln zł.

Psy i konie, wspierające służby mundurowe będą mogły pozostać w jednostce również po przejściu na emeryturę. Rządowy projekt, który trafił do Sejmu, obejmuje zwierzęta wspierające akcje policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i wojska.

 

ZOBACZ: Tysiące turystów pod Tatrami. Policja przerwała zabawę na Krupówkach

 

Zwierzęciem na emeryturze będzie mógł zająć się dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, trafi pod opiekę innego funkcjonariusza, który posiada specjalne uprawnienia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach psem lub koniem zaopiekuje się zwykły pracownik służb.

 

 

Emerytura wypłacana w karmie

 

Opiekunowi emerytowanego zwierzęcia będzie przysługiwać wyżywienie dla podopiecznego. Może być wypłacane w naturze lub jako zwrot poniesionych kosztów.

 

W projekcie założono, że dzienna stawka uzależniona jest od wielkości zwierzęcia. Dla psa powyżej 20 kilogramów będzie to 10 zł w okresie letnim, a 13 zł zimowym. Mniejsze psy odpowiednio 7 i 10 zł. Stawka dla koni, które przeszły na emeryturę to 23 zł.

 

Według szacunków w policji i Straży Granicznej służy około 1150 psów i 50 koni. Każdego roku około 10 proc. tych zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę

ko/msl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie