73-latka nie zapłaciła za zakupy. Policjanci mieli złamać jej łokieć, później drwili

Świat
73-latka nie zapłaciła za zakupy. Policjanci mieli złamać jej łokieć, później drwili
youtube.com
Zatrzymanie kobiety zostało zarejestrowane przez kamerę na ciele policjanta.

Oburzenie opinii publicznej w USA wywołało nagranie, na którym widać, jak policjanci drwią z 73-latki z demencją. Wcześniej emerytka została obezwładniona i skuta kajdankami, bo nie zapłaciła 13 dolarów za zakupy. Prawniczka wynajęta przez rodzinę przekazała, że w trakcie zatrzymania złamano kobiecie łokieć i wybito bark, a później pozostawiono bez pomocy medycznej w celi mimo, że płakała z bólu.

Zdarzenia miało miejsce 26 czerwca 2020 roku w mieście Loveland w stanie Kolorado (USA). Chora na demencję 73-letnia Karen Gardner wyszła ze hipermarketu Walmart i nie zapłaciła 13 dolarów za zakupy, wśród których były puszki z napojem gazowanym oraz detergent do prania.

Wykręcili ręce, założyli kajdanki

Na miejsce została wezwana policja. Gdy funkcjonariusze przystąpili do interwencji, kobieta spacerowała i zbierała kwiaty. Na nagraniu widać, że spokojnie rozmawia z funkcjonariuszami.

 

Robi wrażenie, jakby nie rozumiała, czego dotyczy sytuacja i nieznacznie od oddala się od funkcjonariuszy mówiąc, że "idzie do domu".

 

ZOBACZ: Policjant zastrzelił 16-latkę. Gwiazdor NBA nie wytrzymał: będziesz następny

 

Najprawdopodobniej policjanci uznali zachowanie kobiety za próbę ucieczki. Wcześniej instruowali ją, że słysząc dźwięk syreny i widząc migające światła radiowozu powinna się zatrzymać.

 

Gdy odwróciła się od funkcjonariuszy "została rzucona na ziemię, skuta kajdankami, wepchnięta twarzą na maskę radiowozu i skrępowano jej nogi" - napisało "BBC".

 

Policjanci drwili: "Słyszysz pop?"

Następna część nagrania przedstawia sceny z komisariatu. Troje policjantów drwi z sytuacji, kiedy oglądają film ze zdarzenia. - Gotowy na "pop"? Słyszysz "pop"? - mundurowi z rozbawieniem odnoszą się do momentu, w którym słychać trzask łamanego ramienia kobiety. Ten sam oficer za chwilę dodaje, że "uwielbia to".

 

ZOBACZ: Policjant powalił emerytkę na ziemię. Kontrowersyjna interwencja w Białymstoku

 

Ujawnione zostało także nagranie z celi. Funkcjonariusze poinformowali, ze zatrzymana nie ma żadnych obrażeń. Mimo złamanej ręki i wybitego barku siedziała przez dłuższy czas na ławce ze skutymi z tyłu rękami.

 

- Film z wnętrza celi pokazuje wątłą staruszkę, która skulona siedzi w kajdankach na ławce - powiedziała Sarah Schielke, prawnik rodziny. - Oni zawiedli Karen Garner. Zawiedli społeczność. I zrobili to wszystko przed kamerą - dodała adwokat.

 

Kobieta mimo ciężkich obrażeń nie uzyskała pomocy medycznej we właściwym czasie.

 

"To było zbyt wiele"

Zatrzymanie źle wpłynęło na stan psychiczny 73-latki.

 

- Nie wróciła już taka, jaka była wcześniej. To było dla niej zbyt wiele - powiedziała "Denver Post" Shannon Steward, synowa kobiety.

 

W sprawie interwencji policjantów zostało wszczęte śledztwo. Sprawę badają prokurator okręgowy hrabstwa Larimer i policja z Fort Collins.

 

ZOBACZ: Upili i okradli 50 klientów klubów go-go. Wszystkim kierował aktywny policjant

 

Dwoje funkcjonariuszy skierowano do wypełniania obowiązków administracyjnych. Jeden policjant został wysłany na urlop. Szef policji Loveland obiecał pełną przejrzystość dochodzenia.

 

W komentarzu do ujawnionego w sieci nagrania napisano jednak, że zabrakło przeprosin.

rsr/hlk/BBC/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie