Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 maja

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 maja
Polsat News
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 maja

Mamy 2 525 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 14 osób, z powodu współistnienia zakażenia z innymi chorobami zmarło 23 osoby. Liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii wzrosła do 2 805 756. Do tej pory zmarło 68 105 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (377), mazowieckiego (366), wielkopolskiego (243), łódzkiego (240), dolnośląskiego (223), małopolskiego (220), pomorskiego (163), kujawsko-pomorskiego (130), zachodniopomorskiego (130), lubelskiego (88), podkarpackiego (69), opolskiego (62), świętokrzyskiego (61), warmińsko-mazurskiego (47), lubuskiego (35), podlaskiego (34). 37 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 23 osoby. Od poczatku pandemii w Polsce odnotowano 2 805 756 przypadków koronawirusa. Zmarło 68 105 osób.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 31 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 17 536 testów antygenowych. Resort podał, że łącznie przebadano dotąd 14 459 033 próbki pobrane od 14 114 579 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 814 315 badań.

 

Wirusolog: jakby to była prawda, to bym się ucieszył

 

- Jakby to była prawda, to bym się ucieszył - powiedział wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, odnosząc się do najnowszych danych resortu. Wskazał, że liczby opublikowane w świąteczny poniedziałek mogą być związane z opóźnieniem we wprowadzaniu danych do systemu podczas długiego weekendu. "Dopiero we wtorek i środę będą dane z tzw. pełnego zapisu" - dodał.

 

Pytany, jakiej sytuacji epidemicznej spodziewa się po weekendzie majowym, wskazał, że "wszystko zależeć będzie od tego, jak zachowali się ludzie". Dodał, że zdiagnozowanie koronawirusa możliwe jest dopiero kilka dni po zarażeniu, natomiast zakażać możemy na dzień przed wystąpieniem objawów.

 

Na pytanie, jak odnosi się do akcji luzowanie obostrzeń gospodarczych (od 4 maja otwarte mają być m.in. sklepy w galeriach handlowych), prof. powiedział, że otwarcie jest reakcją na liczbę zachorować i zgonów. - Jak ona spada, to się otwiera, jak zacznie rosnąć to zacznie się zamykać - wyjaśnił. Pytany, jak długo będzie trwała pandemia, Gut wskazał, że "do momentu osiągnięcia takiej liczby uodpornionych osób po przechorowaniu i po zaszczepieniu, która wpłynie na współczynniki szerzenia się wirusa". Dodał, że powinno to być ok. 32 mln Polaków.

 

Ekspert stwierdził również, nawet po ogłoszeniu końca pandemii, wirus w populacji pozostanie już na zawsze.

 

Pytany o to, czy potrzebna będzie trzecia dawka szczepionki, Gut wskazał, że nikt uczciwy na takie pytanie nie odpowie, ponieważ wszystko będzie zależało od tego, jak długo będzie utrzymywała się odporność.

 

Prof. Gut odniósł się także to osób, które szczepić się nie chcą. Wskazał, że mogą oni stanowić potencjalnie źródło zakażenia, podobnie jak np. dzieci czy młodzież.

 

Mniej osób w szpitalach

 

W szpitalach przebywa 20 974 chorych z COVID-19, a 2 593 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 40 678 łóżek i 4 248 respiratorów.

 

ZOBACZ: Dostawy szczepionek do Polski. 2,4 mln dawek od trzech producentów

 

Poprzedniego dnia, w niedzielę, MZ podawało, że hospitalizowanych jest 21 209 chorych z COVID-19, z których 2652 było pod respiratorami. Tydzień wcześniej, 26 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 27 137 zakażonych pacjentów, w tym 3101 pod respiratorami.

 

Ministerstwo przekazało w poniedziałek, że na kwarantannie jest 141 992 osoby. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 529 844 zakażonych.

 

 

"Zaszczep się w majówkę"

 

Poniedziałek jest trzecim i zarazem ostatnim dniem akcji "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy chętni z wystawionymi skierowaniami mogą też stanąć w kolejce po preparat przeciw COVID-19. W całym kraju powstało w związku z akcją 16 mobilnych punktów szczepień.

ZOBACZ: "Zaszczep się w majówkę". Ostatni dzień akcji

 

Adresy i godziny otwarcia punktów szczepień znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Przyjść zaszczepić mogą się wszystkie osoby z roczników, dla których rejestracja jest już otwarta i mają wystawione e-skierowanie. Poniedziałek 3 maja jest ostatnim dniem akcji. 

 

W punktach mobilnych chętni szczepieni są jednodawkowymi preparatami Johnson&Johnson.
prz/pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie