Dostawy szczepionek do Polski. Ponad 2 mln dawek od dwóch producentów

Polska
Dostawy szczepionek do Polski. Ponad 2 mln dawek od dwóch producentów
PAP/EPA/CHRISTIAN CHARISIUS / POOL
Do Polski dostarczono do tej pory w sumie 12 901 190 szczepionek

Do Polski dotarło w poniedziałek 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech i około 1 mln od AstraZeneca - potwierdził prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W piątek spodziewana jest dostawa ok. 200 tys. dawek Moderny.

Jak poinformował prezes RARS, szczepionki, które w poniedziałek dotarły do kraju, będą "wychodzić od razu do punktów szczepień". - AstraZeneca będzie na kilka tygodni rozłożona, bo to jest – niestety - tak, że jakbyśmy w tym tygodniu przeznaczyli cały 1 mln do dystrybucji do punktów szczepień, to później trzeba by po tych iluś tygodniach mieć kolejną gwarancję na 1 mln drugich dawek. Nie mamy jej, więc rozkładamy to na etapy - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Punkt szczepień na uczelni. Studenci będą mogli szczepić się w maju

 

Z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl wynika, że do Polski dostarczono do tej pory w sumie 12 901 190 szczepionek przeciw COVID-19, z czego 12 628 420 trafiło już do punktów szczepień.

 

Według rządowych statystyk w Polsce wykonano dotąd prawie 11,9 mln szczepień przeciw COVID-19.

 

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.(

pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie