"Zaszczep się w majówkę". Ostatni dzień akcji

Polska
"Zaszczep się w majówkę". Ostatni dzień akcji
Polsat News
W punktach mobilnych chętni szczepieni się jednodawkowymi preparatami Johnson&Johnson

Poniedziałek jest trzecim i zarazem ostatnim dniem akcji "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy chętni z wystawionymi skierowaniami mogą też stanąć w kolejce po preparat przeciw COVID-19. W całym kraju powstało w związku z akcją 16 mobilnych punktów szczepień.

Adresy i godziny otwarcia punktów szczepień znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Przyjść zaszczepić mogą się wszystkie osoby z roczników, dla których rejestracja jest już otwarta i mają wystawione e-skierowanie. Poniedziałek 3 maja jest ostatnim dniem akcji. 

 

W punktach mobilnych chętni szczepieni są jednodawkowymi preparatami Johnson&Johnson. - Mamy okazję i korzystamy z tego, bo i tak musielibyśmy to zrobić. Cieszymy się, że możemy raz przez to przejść i koniec - mówiła Polsat News jedna z kobiet oczekujących przed gdyńskim punktem. 

 

- Nie trzeba czekać 12 tygodni czy tam 8 tygodni by następną dawkę dostać. Zobaczymy. Myślimy, że ta szczepionka jest lepsza. Czytałem recenzje i chyba jest mocniejsza i lepsza - dodawał inny z oczekujących mężczyzn. 

 

Jak relacjonował reporter Polsat News Mateusz Białkowski, przed warszawskim punktem szczepień pierwszy mężczyzna ustawił się o 1:00 w nocy. Sam przyjął szczepionkę dwa dni wcześniej, ale w poniedziałek zajął miejsce żonie.

 

Kolejka w stolicy jest tak duża, że przejście od jej początku do końca zajęło reporterowi 10 minut.

 

Kolejki w Poznaniu

 

Kolejki ustawiają się również w Poznaniu. Służby wojewody podały, że na chętnych czeka jeszcze ok. 1,2 tys. dawek szczepionki.

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu powiedział, że od rana w mobilnym punkcie szczepień na poznańskiej Malcie zaszczepionych zostało ok. 200 osób.

 

- W kolejce na zaszczepienie czeka obecnie ok. 150 osób, czas oczekiwania wynosi ok. 1,5 h. Założenie jest takie, że będziemy dziś szczepić do ostatniego pacjenta – lub do ostatniej szczepionki – powiedział Stube.

 

W niedzielę na Malcie zaszczepiono wszystkich chętnych, 1024 osoby. Podobna liczba chętnych otrzymała szczepionkę w sobotę. Kadra medyczna będzie czekać w punkcie szczepień przy trybunie głównej toru regatowego do ok. godz. 19:00.

 

WIDEO: zobacz relacje reporterów Polsat News z Warszawy i Łodzi

  

 

Zainteresowanie mobilnymi punktami 

 

Ogromne zainteresowanie szczepieniami w punktach tłumaczą eksperci. Ich zdaniem popularność mobilnych punktów dowodzi, że procedura rejestracji jest zbyt skomplikowana.

 

ZOBACZ: "Zaszczep się w majówkę": więcej szczepionek nie będzie. Michał Dworczyk tłumaczy

 

- Oznacza to prawdopodobnie tyle, że rejestracja przez internet jest zbyt skomplikowana - uważa profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Myślę, że tutaj trzeba będzie zrobić jakaś akcje, myślę tutaj o lekarzach rodzinnych żeby te osoby z najwyższej grupy ryzyka również zaszczepić - dodawał. 

 

 

"W tym tygodniu wykonanych zostało 1,6 mln szczepień przeciwko COVID-19 - NPS zdecydowanie przyspiesza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces" - pisał w niedziele wieczorem na Twitterze Michał Dworczyk, minister ds szczepień. Łącznie w kraju wykonano do tej pory 11 877 060 szczepień, z czego 2 959 722 osób otrzymało dwie dawki lub jednodawkowy preparat J&J. 

 

WIDEO: Kolejki do szczepień w Białymstoku i Poznaniu 

  

 

Dostawy szczepionek

 

Ponad 2 miliony dawek szczepionki przeciw COVID-19 mają trafić do Polski w poniedziałek. Preparaty przysyłają firmy Pfizer i AstraZeneca. To niejedyne dostawy zaplanowane na ten tydzień. W piątek około 200 tysięcy przysłać firma Moderna.

 

W poniedziałek mogą się zapisywać 34- i 35-latkowie. We wtorek będzie możliwa rejestracja dla kolejnych roczników, w tym osób w wieku od 18 do 29 roku życia, które wcześniej na stronie pacjent.gov.pl zadeklarowały chęć zaszczepienia się.

laf/prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie