Co trzeci Holender boi się igieł. Sztuczna inteligencja pomoże przekonać ich do szczepień

Świat
Co trzeci Holender boi się igieł. Sztuczna inteligencja pomoże przekonać ich do szczepień
PAP/Wojtek Jargiło
Część bojących się igieł odwleka decyzję o szczepieniu

Ponad jedna trzecia mieszkańców Niderlandów obawia się igieł - wynika z badań naukowców z Tilburga, którzy pracują nad metodą pomagającą przezwyciężyć ten strach.

Według ocen uniwersytetu w Tilburgu, co najmniej 35 procent Holendrów cierpi na lęk przed igłami.

Strach nie tylko irytujący

Wyniki badań, udostępnione na stronie internetowej uniwersytetu, wskazują, że 20 proc. osób, które obawiają się igieł, całkowicie rezygnuje ze szczepień. Połowa z nich odkłada z tego powodu wizytę u lekarza, a 40 proc. odmawia leczenia, jeżeli używa się w nim igieł.

 

ZOBACZ: "Zaszczep się w majówkę": więcej szczepionek nie będzie. Michał Dworczyk tłumaczy

 

- Ten strach jest nie tylko irytujący, ale także sprawia, że część osób staje się bardziej wrażliwa na fizyczne reakcje paniki – uważa dr Elisabeth Huis in 't Veld, którą cytuje w komunikacie uczelnia, informując jednocześnie, że dr Huis in 't Veld otrzymała grant na stworzenie algorytmu sztucznej inteligencji. Ma on może mierzyć i przewidywać, czy ktoś zemdleje podczas zastrzyku na podstawie termicznych obrazów twarzy.

 

- U osób z lękiem przed igłami można zaobserwować dwa rodzaje reakcji: ludzie albo cichną i bledną, albo stają się spięci, czerwoni na twarzy i zaczynają się pocić – czytamy w komunikacie.

Na stres - kolorowanka

Dr Huis in 't Veld wykorzystała tę wiedzę do stworzenia gry, w którą można grać na przykład w poczekalni. Pacjent musi palcem pokolorować bloki na ekranie. Jeśli kamera stwierdzi, że jest on choćby lekko podatny na omdlenia, bloki zmienią kolor na czerwony.

 

ZOBACZ: Ogromne zainteresowanie mobilnymi punktami szczepień. Będą dodatkowe dawki

 

- Można wówczas pomóc pacjentowi się uspokoić. Niektórym pomaga wykonywanie ćwiczeń oddechowych, innym pomaga myślenie o wakacjach – twierdzi Huis in 't Veld

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie