Ogromne zainteresowanie mobilnymi punktami szczepień. Będą dodatkowe dawki

Polska
Ogromne zainteresowanie mobilnymi punktami szczepień. Będą dodatkowe dawki
PAP/Adam Warżawa
Kolejka do mobilnego punktu szczepień nieopodal Teatru Muzycznego w Gdyni

Ogromne zainteresowanie akcją szczepień w majówkę sprawiło, że rząd uruchomi dodatkową rezerwę i dostarczy 1000 dawek do każdego z mobilnych punktów szczepień, przekazał szef KPRM, Michał Dworczyk. W rozmowie z Polsat News przyznał, że mniej więcej od południa służby informują zainteresowanych, że zapraszają na jutro, bo dziś nie można się zaszczepić".

W sobotę ruszyła akcja "Zaszczep się w majówkę", w ramach której wszyscy mający aktywne e-skierowanie mogą zaszczepić się preparatem firmy Johnson & Johnson w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Kolejki przed punktami ustawiały się już w nocy. Każdy punkt otrzymał 2500 szczepionek na majówkę.

 

Około południa w Poznaniu osiągnięto limit osób chętnych do zaszczepienia w mobilnym punkcie. Z kolei na Rynku Głównym w Krakowie w kolejce czekało jednocześnie ponad 1000 osób. Bardzo duże zainteresowanie jest również w Gdyni i w Warszawie.

 

ZOBACZ: Kolejki przed mobilnymi punktami. "Będziemy stawać na głowie, aby zaszczepić wszystkich"

 

- Mamy 2,5 tys. szczepionek w ramach akcji promocyjnej, ale będziemy stawać na głowie, aby zaszczepić wszystkich chętnych - podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Dworczyk: 2 i 3 maja będziemy kontynuować akcję

Popularność akcji skomentował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień. - Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania akcją. We wszystkich województwach jest bardzo wielu chętnych. Do tego stopnia, że mniej więcej od południa służby z urzędów wojewódzkich informują kolejnych przychodzących, że zapraszają na jutro, że dziś nie można się już zaszczepić - powiedział w rozmowie z Polsat News. 

 

- Dzieje się tak dlatego, że w tych punktach mobilnych jest określona liczba personelu medycznego i przygotowana określona liczba szczepionek i po prostu nie ma sensu, by takie osoby stały w kolejce. Jutro i 3 maja będziemy kontynuować tę akcję - dodał. 

 

Wideo: Michał Dworczyk o zainteresowaniu mobilnymi punktami szczepień

  

Jak tłumaczył ludzie zapraszani są na kolejne dni ze względu na samą przepustowość punktu, czyli ograniczoną liczbę personelu medycznego, jak i samą dostępność szczepionek w punktach. - Wiemy że zarówno Asta Zeneca, jak i Johnson & Johnson zmniejszyły ostatnio dostawy do Polski i musimy brać pod uwagę te ograniczenia - dodał.

Mobilne punkty szczepień. Będą dodatkowe dostawy

- W związku z dużym zainteresowaniem Polaków akcją "Zaszczep się w majówkę" postaramy się dostarczyć dodatkowe szczepionki do mobilnych punktów szczepień - przekazał w późniejszej rozmowie z Interią minister Dworczyk. Jak zaznaczył, będzie to co najmniej 500 dawek dla każdego z punktów. - Postaramy się, żeby było ich więcej. Ogranicza nas liczba szczepionek - dodał.

 

Nieco później okazało się, że dawek będzie dwa razi więcej, o czym szef KPRM poinformował na Twiterze. 

 

Trwa akcja "Zaszczep się w majówkę"

Chętni otrzymają w mobilnych punktach szczepień jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson, wcześniej przechodząc standardową kwalifikację. 

 

Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" - działają we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

 

 

Lista mobilnych punktów szczepień w majówkę:

 • Dolnośląskie – plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1,
 • Kujawsko-pomorskie – plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3,
 • Lubelskie – Plac Zamkowy w Lublinie,
 • Lubuskie – Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim,
 • Łódzkie – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska,
 • Mazowieckie – przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5,
 • Małopolskie – Rynek Główny w Krakowie,
 • Opolskie – przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14,
 • Podkarpackie – parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15,
 • Podlaskie – plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1,
 • Pomorskie – Skwer Kościuszki w Gdyni,
 • Śląskie – Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2,
 • Świętokrzyskie – teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3,
 • Warmińsko-Mazurskie – przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9,
 • Wielkopolskie – teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej,
 • Zachodniopomorskie – parking przed przychodnią 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 34 (od strony Jasnych Błoni).

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można również na stronach urzędów wojewódzkich. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

 

Setki osób w kolejkach

 

Chętni ustawiali się przed mobilnymi punktami na kilka godzin przed ich otwarciem.

 

Przed południem osiągnięto limit osób chętnych do zaszczepienia przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień na poznańskiej Malcie – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Chętni do zaszczepieni zapraszani są na niedzielę. 

 

W sobotę do godz. 10 ponad 200 osób zostało zaszczepionych w mobilnym punkcie na Rynku Głównym w Krakowie. Ponad 1000 osób czeka w kolejce, która ciągnie się przez cały Rynek, aż do ul. Mikołajskiej.

 

PAP/Łukasz Gągulski

 

Przed mobilnym punktem w Gdyni ustawiło się przed południem ponad 800 osób.

 

Około tysiąca osób czeka również na pl. Bankowym w Warszawie. Tam kolejka pod bramą urzędu wojewódzkiego zaczęła się tworzyć w już ok. godziny 3 w nocy. Ludzie przyszli z kocami, śpiworami, niektórzy mieli z sobą składane krzesełka, a nawet leżaki.

 

Liczba chętnych do szczepienia zaskoczyła wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. - Mamy 2,5 tys. szczepionek w ramach akcji promocyjnej, ale będziemy stawać na głowie, aby zaszczepić wszystkich chętnych – podkreślił na konferencji prasowej, która się odbyła zanim zaczęto szczepienia. Przypominając, że jest lekarzem Radziwiłł zapowiedział, że wesprze personel medyczny i będzie szczepił pacjentów.

 

 

PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański

 

 

Wideo: "Zaszczep się na majówkę" w Warszawie

  

 

Ruszyła rejestracja dla roczników 1984-1985

 

Na szczepienie przeciw COVID-19 od soboty mogą rejestrować się osoby mające 36 i 37 lat, czyli urodzone w latach 1984-1985, które w I kwartale tego roku nie wypełniły internetowego formularza dotyczącego chęci zaszczepienia.

 

Zarejestrować można się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

 

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Obecnie takie skierowanie wystawione mają wszystkie osoby w wieku 36 lat i starsi, jak również osoby w wieku 30 plus, które między styczniem a marcem wypełniły internetowy formularz dotyczący chęci zaszczepienia. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać również osoby w wieku 18-29 lat, pod warunkiem, że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl.

 

ZOBACZ: Szczepieni w przychodni w Chorzowie dostawali informację, że to eksperyment medyczny

 

Zapisy roczników uwalniane są sukcesywnie: 1 maja przypada kolej roczników 1984-1985, 3 maja – roczników 1986-1987, 4 maja – roczników 1988-1989, 5 maja – roczników 1990-1991, 6 maja – roczników 1992-1993; 7 maja – roczników 1994-1996, 8 maja – roczników 1997-1999, 9 maja – roczników 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał wystawiony każdy pełnoletni Polak.

ml/Polsat News/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie