Ptasia grypa. Grzebowisko padłych ptaków w Zawadach Dworskich. Protest mieszkańców

Polska
Ptasia grypa. Grzebowisko padłych ptaków w Zawadach Dworskich. Protest mieszkańców
facebook/Greenpeace Polska
Tak miało wyglądać grzebowisko dla drobiu padłego w wyniku ptasiej grypy w innej miejscowości, Lipowcu Kościelnym pod Mławą.

Mieszkańcy miejscowości Zawady Dworskie niedaleko Ciechanowa protestują przeciwko składowaniu drobiu padłego w wyniku ptasiej grypy. W sobotę zebrali się w miejscu, gdzie ma powstać grzebowisko, aby w ten sposób uniemożliwić rozładunek martwych ptaków, które mają zostać tam przetransportowane.

- Zbieramy się, żeby nie dopuścić do rozładunku martwych ptaków. Mamy informację, że po południu ma zostać zorganizowane zabezpieczenie medyczne do rozładunku – powiedział w sobotę Adam Budek, wójt gminy Gołymin Ośrodek, na terenie której położona jest miejscowość Zawady Dworskie.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa. Grzebowisko martwych ptaków pod Mławą. Mieszkańcy i radni protestują

 

Jak dodał, już kilka dni temu próbowano rozładować w miejscowości Zawady Dworskie pierwszy transport drobiu padłego w wyniku ptasiej grypy, ale ostatecznie uniemożliwili to mieszkańcy. - Transportu dotychczas nie ma. Zjawiły się oddziały prewencyjne policji. Mieszkańcy nadal protestują i pozostaną na miejscu nawet w nocy - przekazał.

 

Jak ocenił, w miejscu planowanego grzebowiska protestowało w tym czasie ok. 300 osób. - Protest będzie trwał do chwili, gdy uzyskamy zapewnienie, że nie będzie tutaj nic wwiezione - zaznaczył.

 

Blisko zabudowań

 

Wyjaśnił, że grzebowisko ma powstać na terenie o powierzchni ok. 7 ha, należącym do przedsiębiorcy, który zgłosił chęć prowadzenia takiej działalności. - Grzebowisko ma być zlokalizowane w odległości około 450 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Dlatego zorganizowano protest – podkreślił wójt.

 

Podkreślił, że przeciwko składowaniu martwych ptaków w miejscowości Zawady Dworskie opowiedział się samorząd.

 

- Dzisiaj odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy, podczas której podjęto uchwałę intencyjną sprzeciwiającą się powstaniu tego grzebowiska, nielegalnego, co podkreślam – oświadczył. Dodał, iż zawiadomienie w tej sprawie złożył do Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie.

Pominięto przepisy?

Według niego, przy organizacji grzebowiska pominięto obowiązujące przepisy.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa w Szwecji. Władze: prawie 1,3 mln kur zostanie wybitych

 

- Przedsiębiorca uzyskał opinię, że może się starać o zgodę na prowadzenie grzebowiska. Uzyskał następnie odpowiedni wpis do rejestru takiej działalności. Natomiast decyzja o usytuowaniu grzebowiska związana jest z całą procedurą, pozwoleniami wodno-prawnymi oraz złożeniem odpowiedniej dokumentacji do Urzędu Gminy, w tym z opisem technologii - oświadczył Budek.

 

Zaznaczył, że dotychczas nie wpłynął do niego żaden wniosek o wydanie decyzji w sprawie lokalizacji grzebowiska w miejscowości Zawady Dworskie.

 

Protest w Lipowcu Kościelnym

 

Niedawno przeciwko utworzeniu grzebowiska dla drobiu padłego w wyniku ptasiej grypy protestowali mieszkańcy Lipowca Kościelnego pod Mławą. W miejscowości tej, na terenie ok. 3 ha, należącym do przedsiębiorcy, który zgłosił taką chęć, miały być składowane martwe ptaki z terenu północnego Mazowsza, w tym powiatów mławskiego i żuromińskiego, gdzie występuję ogniska ptasiej grypy.

 

W trakcie protestu mieszkańcy Lipowca Kościelnego blokowali przez kilka dni dojazd do planowanego grzebowiska. Ostatecznie przedsiębiorca złożył wniosek o wygaszenie decyzji o utworzeniu grzebowiska, co potwierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie.

 

 

Wcześniej na nadzwyczajnej sesji radnych gminy Lipowiec Kościelny przyjęto uchwałę oprotestowującą uruchomienie tam grzebowiska dla drobiu padłego na północnym Mazowszu w wyniku ptasiej grypy. Samorząd gminy przesłał swe stanowisko m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Grzebowisko w pobliżu ujęcia wody

 

W ramach prowadzonego protestu mieszkańcy miejscowości zebrali ok. 500 podpisów. Głównym powodem sprzeciwu, jak podkreślali samorząd i mieszkańcy Lipowca Kościelnego, była lokalizacja grzebowiska powyżej ujęcia wody w odległości ok. 400 metrów, a także bliska odległość od zabudowań mieszkalnych – ok. 100 metrów.

 

W ostatnim czasie na utworzenie grzebowiska dla drobiu padłego na północnym Mazowszu w wyniku ptasiej grypy nie zgodził powiat żuromiński. Do składowania martwych ptaków poszukiwano alternatywnych lokalizacji.

 

Przeciwko utylizacji na poligonie w Orzyszu drobiu padłego z powodu ptasiej grypy na fermach na Mazowszu zaprotestowali samorządowcy gmin Pisz, Biała Piska i samej gminy Orzysz. Jak podał we wtorek MON, po analizie uznano, że składowanie skażonego drobiu na terenie wojskowym nie będzie możliwe

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie