Ptasia grypa w Szwecji. Władze: prawie 1,3 mln kur zostanie wybitych

Świat
Ptasia grypa w Szwecji. Władze: prawie 1,3 mln kur zostanie wybitych
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Władze: prawie 1,3 mln kur zostanie wybitych z powodu ptasiej grypy

Szwedzki Urząd ds. Rolnictwa (Jordbruksverket) poinformował w poniedziałek o konieczności wybicia prawie 1,3 mln kur niosek z powodu wykrycia ogniska ptasiej grypy w pobliżu Moensteras w południowo-wschodniej Szwecji.

Wariant ptasiej grypy H5N8 potwierdzono 18 stycznia w stadzie kur na fermie przedsiębiorstwa CA Cedergren, największego producenta jaj w Szwecji.

 

ZOBACZ: Ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wybiją ponad 900 tys. kur

 

- Niestety priorytetem jest teraz wybicie wszystkich kur, aby pozbyć się infekcji. To jest zadanie na kilka tygodni - ocenił główny weterynarz kraju Hakan Henriksson.

 

W uśmiercaniu kur oraz ich utylizacji pomagają wolontariusze oraz wojsko. Kurniki oraz inne budynki gospodarcze będą także dezynfekowane.

 

Od listopada w południowej Szwecji potwierdzono pięć przypadków występowania ptasiej grypy w stadach drobiu, w tym na fermie indyków. W Skanii wprowadzono szczególne środki ostrożności, np. nakazując odseparowanie kur od kontaktu z dzikimi ptakami. Według Urzędu ds. Rolnictwa ptasia grypa nie przenosi się na ludzi, ale jest bardzo zaraźliwa wśród zwierząt.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie