Ptasia grypa na Pomorzu. Pół tysiąca martwych ptaków

Polska
Ptasia grypa na Pomorzu. Pół tysiąca martwych ptaków
Polsat News
W strefie zagrożenia wyznaczono specjalne wytyczne dla hodowców drobiu

Prawie pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką. U padłych zwierząt wykryto wirusa ptasie grypy. Chorobę potwierdzono u ptaków na terenie powiatów puckiego i wejherowskiego oraz w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

Na brzegu plaż w Zatoce Puckiej ustawiono tablice ostrzegawcze. W wodach Zatoki odnaleziono blisko 500 martwych ptaków zakażonych H5N8. Do wojewody pomorskiego wpłynął wniosek by strefę zagrożenia rozszerzyć na obszar Trójmiasta. 

 

ZOBACZ: Groźny wirus grypy u dzikiej kaczki w warszawskim zoo

 

Jak powiedziała w środę rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku Agnieszka Arendt, ptasia grypa występuje co roku cyklicznie, ale wcześniej nie padła tak duża ilość ptactwa w przeciągu kilku tygodni. Od początku lutego w rejonie Zatoki Puckiej padło prawie 500 ptaków zakażonych H5N8.

 

"Władze samorządowe organizują oczyszczanie brzegu zatoki i zbieranie padłych ptaków. Martwe ptaki są kierowane do utylizacji w uprawnionych podmiotach pod nadzorem Powiatowego lekarza Weterynarii. Ze znalezionych ptaków padłych są pobierane próbki do badań jeżeli stanowią właściwy materiał do badania. Bardzo duża ilość znalezionych zwłok ptaków to pozostałości często nie nadające się jako materiał do badań laboratoryjnych a znajdowane gatunki to głównie łabędzie" - powiedziała Agnieszka Arendt.

 

W strefie zagrożenia wyznaczono specjalne wytyczne dla hodowców drobiu. Obowiązkowe są maty dezynfekcyjne, nie można organizować targów. Mieszkańcom i turystom zaleca się niezbliżanie do ptaków. 

 

Wirus H5N8 rzadko przenosi się na ludzi.

 

WIDEO: Ptasia grypa na Pomorzu. Pół tysiąca martwych ptaków

  

 

Potwierdzone przypadki ptasiej grypy

 

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, chorobę potwierdzono u ptaków na terenie powiatów puckiego i wejherowskiego oraz w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.

 

Powiatowi Lekarze Weterynarii Pucku, Wejherowie, Gdańsku i Gdyni nawiązali współpracę z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego w zakresie strategii działań m.in.: bezpiecznego zbierania i zagospodarowania zwłok martwych ptaków przez służby porządkowe samorządów oraz informowania i udostępniania padłych ptaków Inspekcji Weterynaryjnej w celu pobrania materiału do badań laboratoryjnych.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa niedaleko Gniezna. Wybiją ponad 80 tys. ptaków

 

W powiatach wejherowskim i puckim wyznaczono obszary zagrożenia, gdzie wprowadzono nakazy i zakazy rozporządzeniami wydanymi przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

 

Obecnie ze względu na uzyskiwanie wyników pozytywnych grypy ptaków w kolejnych lokalizacjach Zatoki Gdańskiej procedowane jest rozporządzenie Wojewody Pomorskiego wyznaczające obszar zagrożony obejmujący Gdańsk, Gdynie, Sopot oraz część powiatu puckiego w gminach Puck, Kosakowo, Krokowa oraz w miastach Jastarnia, Puck i Władysławowo, oraz w części powiatu wejherowskiego w gminach Luzino, Szemud, Wejherowo oraz w Redzie i Rumi. 

laf/ms/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie