Program szczepień. Rząd zapowiada ułatwienia dla niepełnosprawnych

Polska
Program szczepień. Rząd zapowiada ułatwienia dla niepełnosprawnych
Polsat News
- Cieszę się, że nadszedł moment, o którym marzyło tyle osób - przyznał pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych

Rząd nie uruchomi wcześniejszych szczepień dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności przed tym, jak wszyscy pełnoletni otrzymają e-skierowanie. W zamian zapowiedział przeznaczone dla nich rozwiązania, m.in. podawanie jednodawkowych preparatów Johnson&Johnson bez kolejki w punktach szczepień.

Jak ogłosił w piątek minister Michał Dworczyk, rząd chce, by osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności miały pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień. W każdym powiecie będzie co najmniej jedno takie miejsce.

 

- Osoby z tej grupy oraz ich opiekunowie nie będą musieli umawiać się na termin. Wystarczy, że przyjadą na miejsce, zarejestrują się w recepcji i od razu przyjmą preparat. Zaszczepieni będą nie tylko niepełnosprawni, ale i ich opiekunowie - dodał koordynator akcji szczepień.

 

Niepełnosprawnych zaszczepią m.in. ratownicy i pielęgniarki

 

Dodatkowo od 10 maja ruszy podawanie specyfików w ośrodkach opieki i aktywności dla niepełnosprawnych. Te podmioty będą mogły zamawiać szczepionki podobnie jak Domy Pomocy Społecznej na początku funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień. 

 

Dworczyk wyjaśnił na konferencji, że z preparatów dostarczonych w ramach tej procedury skorzystają również pracownicy takich placówek oraz opiekunowie ich podopiecznych.

 

ZOBACZ: Niemal 300 tys. szczepionek dotarło do Polski

 

W szczepienie osób niepełnosprawnych rząd chce zaangażować także indywidualnych ratowników medycznych oraz pielęgniarki. - Będą musieli podpisać umowę z punktem szczepień. Pobiorą z niego preparaty i zaszczepią pacjentów, którzy się z nimi umówią. To niezwykle elastyczna forma - zapewniał Dworczyk.

 

Jak dodał, wspomniane osoby otrzymają jednodawkowe specyfiki firmy Johnson&Johnson. Rząd ma też przeanalizować możliwość włączenia do tego systemu osób o stopniu niepełnosprawności niższym niż znaczny.

 

- Ponadto każda placówka POZ otrzyma listę osób niezaszczepionych ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawnych - poinformował minister. Na polecenie władz, przychodnie będą "aktywnie" przekonywać pacjentów, by przyjmowali preparaty przeciw Covid-19.

 

"Moment, o którym marzyło tyle osób"

 

Na konferencji prasowej obecny był Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych. Przyznał, że kontaktują się z nim liczne środowiska postulujące, by niepełnosprawnych objęto priorytetowymi szczepieniami. 

 

ZOBACZ: Niemcy. BioNTech i Pfizer złożyły wniosek o dopuszczenie szczepionki dla dzieci

 

- Przekazywałem swoje rekomendacje ministrowi Dworczykowi. Cieszę się, że nadszedł moment, o którym marzyło tyle osób niepełnosprawnych. Możemy zaproponować konkretne rozwiązania - zauważył Wdówik.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie