Niemcy. BioNTech i Pfizer złożyły wniosek o dopuszczenie szczepionki dla dzieci

Świat
Niemcy. BioNTech i Pfizer złożyły wniosek o dopuszczenie szczepionki dla dzieci
PAP/EPA/CHRISTIAN CHARISIUS / POOL
Szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowała w piątek, że wraz ze swym amerykańskim partnerem Pfizer złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie stosowania opracowanej przez nie szczepionki przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Bazując na badaniu klinicznym wykazującym "stuprocentową skuteczność" preparatu w tej grupie wiekowej, oba koncerny zwróciły się do unijnego regulatora o "rozszerzenie" obecnej autoryzacji, obecnie obejmującej osoby w wieku powyżej 16 lat - podano w komunikacie.

 

Założyciel i dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin powiedział w czwartek tygodnikowi "Der Spiegel", że dane dotyczące testów klinicznych szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat zostały już przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Kiedy decyzja o szczepieniu dzieci? 

Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA.

 

ZOBACZ: Prezes Pfizer Polska: w tym roku 50 mln dawek dla Polski

 

Według Sahina szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

 

Mający siedzibę w niemieckiej Moguncji BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem prowadzi od marca badania kliniczne swojej szczepionki przeciw Covid-19 w grupie dzieci w wieku od pół roku do 11 lat. - Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodni - powiedział Sahin.

"Negocjujemy kontrakt z Pfizerem"

Komisja Europejska nie wyklucza dzieci i młodzieży ze szczepień - zapewnił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer. Wskazał, że obecnie trwa medyczna i naukowa debata na temat celowości szczepienia dzieci.

 

- Negocjujemy z Pfizerem kontrakt na 1,8 mld dawek szczepionek. Możemy zapewnić szczepionki dla dzieci i nastolatków. Nie jest zatem prawdą, że Komisja Europejska postanowiła wykluczyć dzieci ze szczepień. Ale toczy się naukowa i medyczna debata, czy szczepienie dzieci jest wskazane (...) Będziemy przyglądać się tej dyskusji naukowej, uwzględniając również europejską politykę społeczną - powiedział Mamer.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie