Prezes Pfizer Polska: w tym roku 50 mln dawek dla Polski

Biznes
Prezes Pfizer Polska: w tym roku 50 mln dawek dla Polski
PAP/EPA/ADI WEDA/Zdj. ilustracyjne
Pfizer chce dostarczyć do Polski 4,5 mln dawek szczepionki w I kwartale

W tym roku dostarczymy do Polski 50 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 – zapowiedziała prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej. Dodała, że wierzy, iż do końca 2021 roku firma na całym świecie dostarczy 2,5 mld dawek szczepionki.

"Rzeczpospolita" w swoim piątkowym wydaniu cytuje prezes zarządu Pfizer Polska, która wzięła udział w czwartkowym Forum SGH zatytułowanym "Szczepionki – nauka i innowacje w walce z pandemią".

4,5 mln dawek Pfizera w I kwartale

Jak pisze "Rz", Hryniewiecka-Firlej, pytana o dostawy szczepionek na rynek europejski, zapewniała, że zgodnie z umową podpisaną z Unią Europejską Pfizer dostarczył do Polski w pierwszym kwartale 4,5 miliona dawek. Gazeta zauważa, że w drugim kwartale firma zobowiązała się dostarczyć ich kilkukrotnie więcej. "Jedyne jak do tej pory zakłócenie w dostawach było spowodowane modernizacją zakładu w Puurs w Belgii" - czytamy.

 

ZOBACZ: Polski rejestrator leków: Pfizer i AstraZeneca skuteczne już 12 dni po pierwszej dawce

 

"Zmodernizowaliśmy proces produkcyjny tak, by umożliwić znaczne zwiększenie liczby dawek, które możemy dostarczać, również do Polski. Ponieważ przygotowania zaczęliśmy w tym samym czasie co badania kliniczne, to mogliśmy zwiększyć tempo produkcji już w pierwszym kwartale tego roku. Mówię o tym z wielką radością i dumą, ponieważ stoi za tym wysiłek wielu ludzi" - mówiła cytowana przez "Rz" prezes Pfizer Polska.

 

Dodała, że dzięki temu w drugim kwartale tego roku Pfizer dostarczy do Polski ponad 20 mln dawek szczepionki. Całoroczny kontrakt - jak wskazała - obejmuje natomiast 50 mln dawek.

3 mld dawek w 2022 roku

Poinformowała ponadto, że obecne plany zakładają dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych tak, aby w 2022 dostarczyć globalnie 3 mld dawek szczepionki.

 

Hryniewiecka-Firlej podkreśliła, że firma w ramach badań klinicznych prowadzi obserwację grupy zaszczepionych osób. "Chcemy się przekonać, jak długo szczepionka chroni pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku osób, które sześć miesięcy temu przyjęły drugą dawkę skuteczność utrzymuje się na poziomie ponad 90 proc." – wyjaśnia Hryniewiecka-Firlej.

Pfizer: chcemy szczepić dzieci

Prezes Pfizer Polska wskazała też, że niezwykle ważnym badaniem klinicznym jest to prowadzone wśród starszych dzieci. Dodała, że wyniki analizy skuteczności w ramach badania fazy III przeprowadzonego w gronie uczestników w wieku od 12 do 15 lat wskazują na skuteczność na poziomie 100 proc. Jej zdaniem - jak pisze "Rz" - wyniki te niosą wielką nadzieję. Firma liczy, że wskazanie do podawania dzieciom 12-15 lat zostanie zarejestrowane jeszcze przed wakacjami.

 

ZOBACZ: Lek na Covid-19 w pigułce. Pfizer rozpoczął testy

 

"Kolejną grupą, której chcielibyśmy udostępnić szczepionki, są dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat, które również przenoszą wirusa i chorują. Mamy nadzieję, że dla tej grupy szczepionka będzie dostępna na początku 2022" - poinformowała prezes Pfizer Polska

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie