Papież wydał rozporządzenie ws. przejrzystości finansów

Świat
Papież wydał rozporządzenie ws. przejrzystości finansów
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Watykan opublikował w czwartek list apostolski Franciszka w formie motu proprio w sprawie "przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi"

Papież Franciszek w dokumencie na temat przejrzystości finansów zalecił pracownikom urzędów Watykanu złożenie deklaracji o tym, że nie byli karani lub objęci śledztwem w sprawie poważnych zarzutów. Zabronił przyjmowania prezentów o wartości ponad 40 euro.

Watykan opublikował w czwartek list apostolski Franciszka w formie motu proprio w sprawie "przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi".

 

ZOBACZ: Arcybiskup laureatem nagrody KUL. W Watykanie toczy się wobec niego postępowanie

 

W dokumencie tym papież przywołał słowa z Ewangelii według Świętego Łukasza: "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie".

Deklaracje pracowników 

Na mocy papieskiego rozporządzenia pracownicy wszystkich szczebli kierowniczych Stolicy Apostolskiej oraz pełniący funkcje administracyjne, prawne i kontrolne muszą podpisać deklarację stwierdzającą, że nie mają prawomocnych wyroków ani nie są sądzeni czy objęci śledztwem w sprawie korupcji, fałszerstw, terroryzmu, prania pieniędzy, wykorzystywania nieletnich, oszustw podatkowych.

 

Ponadto muszą zadeklarować, że nie mają oszczędności ani inwestycji w krajach o wysokim ryzyku prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, w rajach podatkowych ani nie posiadają udziałów w firmach działających w sprzeczności z nauką społeczną Kościoła.

 

ZOBACZ: Papież apeluje o "solidarność szczepionkową". "Nikt nie uratuje się sam"

 

W złożonym oświadczeniu trzeba też zagwarantować, że wszystkie posiadane nieruchomości i inne dobra oraz pobierane wynagrodzenie pochodzą z legalnych źródeł, a nie z przestępstwa.

"Korupcja może ujawniać się w różnych formach"

Wszystkich pracowników Watykanu obowiązuje zakaz przyjmowania prezentów o wartości większej niż 40 euro.

 

Nowy dokument Franciszka jest kolejnym krokiem w rozpoczętych na początku jego pontyfikatu działaniach mających na celu zapewnienie pełnej przejrzystości finansów Watykanu i dostosowania do międzynarodowych standardów.

 

W motu proprio papież przypomniał, że w dokumencie z maja 2020 roku uregulowano kwestie dotyczące przejrzystości i kontroli w materii kontraktów publicznych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

 

ZOBACZ: Papież: przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa

 

"Ale - jak dodał - korupcja może ujawniać się w różnych formach", nie tylko przy przetargach. Dlatego, jak zaznaczył papież, konieczne są kroki mające na celu zapobieganie "konfliktom interesów, klientelizmowi i wszelkiej korupcji".

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie