Prezydent Słowacji: papież Franciszek spodziewany w Bratysławie we wrześniu

Świat
Prezydent Słowacji: papież Franciszek spodziewany w Bratysławie we wrześniu
Reuters
Prezydent Słowacji powiedziała, że papież Franciszek do Bratysławy przyjedzie najprawdopodobniej we wrześniu.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powiedziała w prywatnej telewizji JOJ, że najprawdopodobniej we wrześniu do Bratysławy przyjedzie papież Franciszek. Będzie to pierwsza wizyta papieża od osiemnastu lat. Czaputova zaprosiła Franciszka w grudniu 2020 r.

Podczas audiencji w Watykanie w grudniu 2020 r., papież miał powiedzieć Czaputovej, że jeżeli sytuacja na to pozwoli, to chciałby przyjechać na Słowację. 

 

Prezydent: "Realne kontury pielgrzymki"

 

"Pielgrzymka zaczyna nabierać realnych konturów" - powiedziała prezydent w TV JOJ. "Bardzo się cieszę, że się udało, że przyjął zaproszenie i przyjedzie na Słowację we wrześniu" - stwierdziła. Dodała też, że na obecnym etapie nie może jeszcze wskazać dokładnej daty papieskiej pielgrzymki.

 

Papież Franciszek ma w planach uczestnictwo w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie 12 września br. i jego wizyty na Słowacji można się spodziewać mniej więcej w tym czasie.

 

ZOBACZ: Msza dla uchodźców i więźniów. "Nie bądźmy obojętni, stańmy się miłosierni"

 

O ewentualnym przyjeździe Franciszka nie wypowiedzieli się jeszcze biskupi Słowacji. W kraju z uwagi na restrykcje związane z epidemią nie odbywają się msze święte dla wiernych w kościołach. Możliwe są jedynie nabożeństwa on-line oraz indywidualne modlitwa w świątyniach.

 

W dniach 11 - 14 września 2003 r. Jan Paweł II przebywał na Słowacji w podróży apostolskiej, podczas której beatyfikował bł. Bazylego Hopko i bł. Zdenkę Schelingovą. Była to jego 102 pielgrzymka.

 

Dzwony upamiętniły zmarłych na COVID-19

 

W niedzielę przez dziesięć minut biły dzwony we wszystkich kościołach na Słowacji. W ten sposób upamiętniono pierwszą i kolejne ofiary COVID-19. Łącznie na Słowacji w związku z epidemią zmarło 10 565 osób. W ciągu ostatniej doby było 78 przypadków śmiertelnych.

 

Według danych resortu zdrowia, które opublikowano w niedzielę, widoczne jest spowolnienie tempa szerzenia się epidemii. Od soboty potwierdzono 589 nowych przypadków. W szpitalach hospitalizowanych jest 2243 pacjentów z rozpoznaną chorobą COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 214 pacjentów, do respiratorów podłączonych jest 296 osób.

 

ZOBACZ: Kondolencje papieża Franciszka dla królowej Elżbiety II po śmierci księcia Filipa

 

W środę mają zebrać się rządowi eksperci i ocenić, czy aktualny stan epidemiczny pozwala na złagodzenie części restrykcji począwszy od 19 kwietnia. 

 

Na Słowacji wprowadzono zakaz wychodzenia z domu, który zakłada, że miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w celu udania się do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza lub aby przeprowadzić test na obecność koronawirusa. Każde wyjście wymaga posiadania negatywnego testu. W kraju obowiązuje także zakaz gromadzenia się więcej niż sześciu osób.

hlk//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie