Prof. Marczyńska: nie należy się spodziewać wielkiego luzowania od 4 maja

Polska
Prof. Marczyńska: nie należy się spodziewać wielkiego luzowania od 4 maja
PAP/Marcin Bielecki
Prof. Marczyńska po spotkaniu Rady Medycznej: nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania

Nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych - powiedziała we wtorek prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Dodała, że rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. Rada kładła nacisk na akcję szczepień.

- Temat luzowania obostrzeń od 4 maja nie był głównym podczas dzisiejszego spotkania z rządem. Padło na początku spotkania pytanie, czy rząd rozważa tak szerokie otwarcie gospodarki, jak zapowiedział wicepremier Gowin. Odpowiedź była uspokajająca przedstawicieli Rady. Można z niej wywnioskować, że rząd nie planuje już od 4 maja szerokiego luzowania. Poprawa sytuacji epidemicznej w całym kraju powinna spowodować odejście od ujęcia regionalnego - wskazała prof. Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

 

"Naszą główną troską jest proces szczepień"

 

Ekspertka przyznała, że nie może powiedzieć nic bardziej szczegółowego, bo takiej rozmowy podczas wtorkowego spotkania rady nie było. Lekarze doradzający rządowi skupiali się na innych kwestiach - głównie stricte medycznych.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda zaszczepiony. Poinformował, jak się czuje

 

- Naszą główną troską jest proces szczepień oraz powrót do normalności w służbie zdrowia. Ona musi zostać jak najszybciej przywrócona w normalnych zakresie dla pacjentów ze wszystkimi innymi schorzeniami - powiedziała prof. Marczyńska.

 

Program rehabilitacji pocovidowej

 

Rada analizowała także kwestię sprawnego przeprowadzenia programu rehabilitacji pocovidowej. Analizowano także możliwość zachęt - głównie dla osób powyżej 60. roku życia, aby jak najszerzej zgłaszały się do szczepień.

 

Eksperci podkreślali, że konieczne jest sprawne prowadzenie programu szczepień w kolejnych miesiącach, aby jesienią uniknąć czwartej fali zakażeń. Jako zasadne uznają oni jak najszersze otwarcie procesu szczepień dla wszystkich chętnych już od maja.

 

ZOBACZ: Niedzielski podał szczegóły programu rehabilitacji. "Olbrzymie zainteresowanie"

 

- Rozmawialiśmy też o szczepieniu kobiet w ciąży. Są już badania pokazujące, że szczególnie w zaawansowanej ciąży przebieg COVID-19 może być bardzo ciężki. W tej kwestii trzeba rozmawiać z tymi kobietami, przedstawiać bilans ryzyka i jednak namawiać do szczepień, aby później uniknąć dramatów - wskazała specjalistka od chorób zakaźnych.

 

W trakcie dyskusji z rządem poruszano również kwestię nowych mutacji wirusa. Rada uzyskała zapewnienie, że osoby wracające spoza strefy Schengen będą bezwzględnie trafiały na kwarantannę. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie