Gowin: od 4 maja otwarty powinien być cały handel i siłownie

Polska
Gowin: od 4 maja otwarty powinien być cały handel i siłownie
Polsat News
"Dzisiaj wielkim moim dążeniem jest to, żeby jak najszybciej umożliwić ponowne funkcjonowanie gospodarki, ale musimy to zrobić w sposób mądry"

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w środę zaproponuje kalendarz odmrażania gospodarki. Jego zdaniem od 4 maja powinien zostać otwarty cały handel detaliczny oraz siłownie, ogródki przy restauracjach, a hotele mogły przyjąć do połowy gości.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował podczas wtorkowego spotkania pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy ws. planu odmrażania gospodarki, że w środę podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zaproponuje propozycje dot. kalendarza odmrożenia gospodarki.

 

Gowin: "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny

 

Wicepremier poinformował, że zarekomenduje, by od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne.

 

Dodał, że jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie.

 

Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym. 

 

WIDEO: Wicepremier przedstawia proponowany harmonogram luzowania obostrzeń

  

 

Prezydent: jestem realistą

 

- Dzisiaj wielkim moim dążeniem jest to, żeby jak najszybciej umożliwić ponowne funkcjonowanie gospodarki, ale musimy to zrobić w sposób mądry - powiedział prezydent.

 

- Już w tej chwili widzimy pierwsze, cieszące nas bardzo spadki zachorowań. Mam nadzieję że w perspektywie kolejnych tygodni ta liczba zachorowań będzie nadal spadała i po cichu liczymy, że okres letni to będzie ten czas, kiedy dojdzie do zupełnego pokonania koronawirusa i nawet okres jesienny nie spowoduje już kolejnego znaczącego wzrostu zachorowań - oświadczył Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Sondaż: Prezydent liderem rankingu zaufania

 

Jak powiedział, "to oznacza, że polska gospodarka, a przede wszystkim te branże, które w okresie pandemii koronawirusa najbardziej ucierpiały będą mogły być otwierane, a państwo przedsiębiorcy, którzy w tych branżach działali i działają będą mogli próbować wracać do normalnego funkcjonowania".

 

Prezydent dodał: "mówię »próbować«, bo jestem realistą wiem, że jest bardzo wiele problemów, które będzie trzeba pokonać".

 

Jak stwierdził, spotkanie z przedstawicielami branż dotkniętych pandemią ma pomóc w sformułowaniu rozwiązań tych problemów, służyć wysłuchaniu uwag przedsiębiorców i informacji względem ich potrzeb, które mogą ułatwić powrót do normalnego działania lub "sprawić, aby w ogóle był on możliwy". 

 

WIDEO: Wypowiedź prezydenta na spotkaniu z przedsiębiorcami

  

 

"Nie wiem, czy życie po koronawirusie będzie jeszcze takie jak przed koronawirusem"

 

Chcemy otwarcie rozmawiać o problemach i uwzględnić potrzeby firm dotkniętych przez obostrzenia - mówił prezydent. Podkreślił, że zachorowania mogą znów gwałtownie wzrosnąć, jeśli ten proces będzie realizowany nieostrożnie.

 

- To musi być proces realizowany powoli, rzeczywiście tak jak ostatnio proponuje się, z uwzględnieniem warunków regionalnych, epidemicznych panujących w danym momencie. Ale nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy ten proces rozpocząć i powinniśmy go rozpocząć w miarę jak najszybciej. Będziemy o tym rozmawiali, to mam nadzieję przełoży się też na decyzje podejmowane w najbliższym czasie przez rząd - powiedział.

 

- Nie wiem, czy życie po koronawirusie będzie jeszcze takie jak przed koronawirusem, ale umówmy się, że rozmawiamy przynajmniej o próbie powrotu do czegoś, co nazywamy normalnością. Będę wdzięczny za wszystkie głosy, które w dzisiejszej dyskusji padną - powiedział, zaznaczając, że najważniejsze jest wysłuchanie głosów firm, "które niosą na sobie na co dzień ten ciężar", aby uwzględnić ich potrzeby. 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie