Premier spotka się z politykami Lewicy. Porozmawiają o Krajowym Planie Odbudowy

Polska
Premier spotka się z politykami Lewicy. Porozmawiają o Krajowym Planie Odbudowy
PAP/Piotr Polak
Liderzy Lewicy zaprosili rząd do dyskusji nad postulatami

Lewica wystosowała zaproszenie do dyskusji po przedstawieniu sześciu postulatów ws. środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy. Z politykami tej frakcji spotka się we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki, co potwierdził europoseł Robert Biedroń. Wcześniej o planowanym spotkaniu informował reporter Polsat News Bartłomiej Maślankiewicz.

Na poniedziałkowej konferencji w Sejmie liderzy Lewicy - wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń przedstawili sześć postulatów ws. wydatkowania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Podkreślali, że postulaty są efektem szerokich konsultacji.

 

ZOBACZ: Postulaty Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy

 

Te postulaty to co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem; 1 mld euro na szpitale powiatowe; przygotowanie szczegółowego planu wydatków; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.

 

Czarzasty mówił, że liczy na poważną reakcję na postulaty Lewicy ze strony rządu. - Dlatego chcielibyśmy dzisiaj jako liderzy Lewicy przedstawić sześć spraw dla nas najważniejszych (dot. Krajowego Planu Odbudowy) i zwrócić się do strony rządowej z propozycją spotkania w Sejmie, ostatecznego przedyskutowania tych spraw i podejmowania stosownych decyzji - powiedział.

Biedroń podał listę uczestników spotkania

Choć wicemarszałek nie podał żadnej daty spotkania, to wskazał, że powinno nastąpić przed końcem kwietnia.

 

Przedstawiciele rządu przyjęli zaproszenie. Bartłomiej Maślankiewicz poinformował, że aktualnie trwają "rozmowy telefoniczne" i "wirtualne ustalenia" między przedstawicielami rządu i Lewicy.

 

- Z nieoficjalnych informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że jeszcze dziś w nocy będą trwały konsultacje, a jutro dojdzie do spotkania i dyskusji na ten temat. Nie na sali plenarnej, ale właśnie w zaciszach gabinetów - przekazał reporter Polsat News.

 

Później europoseł Lewicy Robert Biedroń częściowo potwierdził te doniesienia. 

 

- We wtorek o godz. 9 w Sejmie odbędzie się w formule stacjonarnej spotkanie przedstawicieli klubu Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Będzie dotyczyć KPO i ratyfikacji (decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, co jest konieczne dla uruchomienia Funduszu Odbudowy) - powiedział Biedroń.

 

Klub Lewicy będzie reprezentował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, poseł Adrian Zandberg i lider Wiosny, a także m.in. szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz wiceprzewodniczące Beata Maciejewska i Magdalena Biejat.

 

WIDEO: rząd będzie rozmawiał z Lewicą

  

 

Wiceminister: propozycje Lewicy są bardzo ciekawe

 

Do tematu odniósł się w poniedziałek także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - Analizujemy propozycje Lewicy pod kątem wprowadzenia ich do Krajowego Planu Odbudowy - oświadczył na konferencji prasowej, dodając, że są "bardzo ciekawe".

 

Wiceminister przyznał, że "niestety, pozostałe kluby, w tym Koalicja Obywatelska, uwag na piśmie nie złożyła, i w procesie konsultacji nie uczestniczyła.

 

- Wspólnie można było wiele rzeczy zrobić. W wielu krajach europejskich opozycja przyjęła propozycje uczestniczenia w konsultacjach i rozmowy o KPO - przypomniał Waldemar Buda.

Postulaty Lewicy

Każdy z trzech polityków Lewicy przedstawił po dwa postulaty dotyczącego wydatkowania środków w ramach KPO.

 

Czarzasty mówił o postulacie dotyczących funduszy dla samorządów. - Uważamy, że przynajmniej 30 procent środków w ramach KPO powinno pójść do samorządów, samorządy powinny w tej sprawie współdecydować, te wszystkie sprawy powinny być opiniowane przez zarządy sejmików wojewódzkich - stwierdził polityk.

 

ZOBACZ: "Zagłosowałbym za". Kwaśniewski o Funduszu Odbudowy

 

Drugi postulat, o którym mówił Czarzasty to przeznaczenie 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport. "To są te branże, które wykazały największy spadek obrotów" - argumentował.

 

Lider Lewicy Razem poseł Adrian Zandberg mówił z kolei, że Lewica oczekuje skierowania środków na budowę przynajmniej 75 tys. tanich, energooszczędnych mieszkań na wynajem. Podnosił, że podstawowym problemem młodego pokolenia Polaków jest brak dostępności do mieszkań.

 

Zandberg - przedstawiając kolejny postulat - podkreślał konieczność jawnego, transparentnego i uczciwego wydawania środków unijnych. "Wszyscy musimy być pewni, że te pieniądze nie zostaną rozkradzione" - podkreślił. Dlatego - jak mówił - Lewica oczekuje przygotowania i przedstawienia przed rząd pełnego planu wydatków także z części pożyczkowej.

Ponad 58 mld euro

Dwa ostatnie postulaty przedstawił lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń. Najpierw powiedział o tym, że Lewica chce przeznaczenia 1 mld euro na małe, zadłużone i niedofinansowane szpitale powiatowe.

 

Ostatni postulat Lewicy przedstawiony przez Biedronia to powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków europejskich. Wyjaśnił, że ten komitet składałby się z przedstawicieli rządu oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego - m.in. przedstawicieli organizacji pracodawców i przedsiębiorców, a także przedstawicieli korporacji samorządowych takich jak Związek Miast Polskich czy Unia Metropolii Polskich.

 

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

bas/grz/wka/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie