Niemcy mogą uchwalić Fundusz Odbudowy. Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło

Świat
Niemcy mogą uchwalić Fundusz Odbudowy. Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny utorował w środę drogę do podpisania ustawy ratyfikującej fundusz naprawczy Unii Europejskiej. Odrzucił on zarzuty prawne przeciwko finansowanemu z długu planowi inwestycyjnemu. Ta decyzja jest niezbędna do uruchomienia w UE wydatków na odbudowę w wysokości 750 mld euro (900 mld dolarów) w celu złagodzenia skutków pandemii Covid-19.

Decyzja niemieckiego TK oznacza, że prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier może podpisać ustawę ratyfikującą Fundusz Odbudowy po koronawirusie.

 

Trybunał nie zgodził się, by wstrzymać wzięcie pożyczek, niezbędnych do realizacji unijnego programu naprawczego. Wniosek w tej sprawie złożył założyciel partii Alternative für Deutschland, Bernd Lucke.

ZOBACZ: Redukcja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Zawarto porozumienie

 

Orzeczenie niemieckiego TK skomentowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

"Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Po tej bezprecedensowej pandemii UE pozostaje na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego. NextGenerationEU utoruje drogę dla zielonej, cyfrowej i bardziej odpornej Unii Europejskiej" - napisała na Twitterze.

 

 

Czym jest Fundusz Odbudowy?

 

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.

 

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy, Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

 

Krajowy Plan Odbudowy to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy, nie będzie on procedowany jako projekt ustawy. Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

wka / PAP / Reuters / ARD / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie