Postulaty Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy

Polska
Postulaty Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy
Polsat News
Politycy Lewicy przedstawili sześć postulatów ws. Krajowego Planu Odbudowy

Co najmniej 30 proc. środków dla samorządów, 400 mln euro dla zagrożonych branż i powołanie Komitetu Monitorującego - to niektóre z sześciu postulatów Lewicy przedstawionych w poniedziałek do Krajowego Planu Odbudowy. Lewica zwróciła się też do rządu o spotkanie i rozmowę w Sejmie.

Na konferencji w Sejmie liderzy Lewicy - wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń przedstawili sześć postulatów ws. Krajowego Planu Odbudowy.

 

Sześć najważniejszych spraw

 

Czarzasty mówił, że liczy na poważną reakcję na postulaty Lewicy ze strony rządu.

 

- Dlatego chcielibyśmy dzisiaj jako liderzy Lewicy przedstawić sześć spraw dla nas najważniejszych (dot. Krajowego Planu Odbudowy) i zwrócić się do strony rządowej z propozycją spotkania w Sejmie, ostatecznego przedyskutowania tych spraw i podejmowania stosownych decyzji - powiedział Czarzasty.

 

Każdy z trzech polityków Lewicy przedstawił po dwa postulaty dotyczącego wydatkowania środków z KPO.

 

WIDEO - Lewica o Krajowym Planie Odbudowy

 

  

Postulaty Lewicy

 

Te postulaty to: przeznaczenie co najmniej 30 proc. środków dla samorządów; 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka i transport; zbudowanie 75 tys. tanich mieszkań na wynajem.

 

Kolejne postulaty to: przygotowanie szczegółowego planu wydatków także z części pożyczkowej; przeznaczenie 1 mld euro na szpitale powiatowe; powołanie Komitetu Monitorującego wydawanie środków.

 

W grudniu ubiegłego roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

dk/hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie