Marsjański dron Ingenuity wykonał trzeci lot. "Odbył się zgodnie z naszymi założeniami"

Technologie
Marsjański dron Ingenuity wykonał trzeci lot. "Odbył się zgodnie z naszymi założeniami"
NASA/JPL-Caltech
NASA zapowiedziała już przygotowania do czwartego i następnych lotów

Miniaturowy helikopter Ingenuity, który dotarł na Marsa razem z łazikiem Perseverance, wykonał w niedzielę już trzeci lot, najdalszy i najszybszy z dotychczasowych - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

W odróżnieniu od poprzednich dwóch, podczas których Ingenuity wznosił się pionowo nad miejscem startu po czym opadał, tym razem dron wykonał lot w poziomie osiągając szybkość 2 metrów na sekundę, czyli ok. 7 km/godz.

 

ZOBACZ: Niezidentyfikowany obiekt przeleciał obok kapusły Dragon i wystraszył astronautów

 

- Dzisiejszy lot odbył się zgodnie z naszymi założeniami, ale nie oznacza to, że był mniej doniosły - powiedział Dave Lavery, kierujący programem w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

 

 

Przebieg lotu, który trwał 80 sekund, dron ważący zaledwie 1,8 kg, utrwalił na nagraniu wideo. Według NASA fragmenty tego nagrania powinny dotrzeć na Ziemię w ciągu najbliższych dni.

 

Specjaliści NASA wyjaśnili, że lot z przemieszczaniem się poziomym pozwoli wypróbować autonomiczny system nawigacji drona.

Poszukiwanie śladów organizmów żywych

Niezwykle rozrzedzona atmosfera Marsa, której gęstość wynosi zaledwie 1 proc. atmosfery ziemskiej, zmusiła inżynierów NASA do maksymalnego zmniejszenia wagi drona i do równoczesnego zwiększenia szybkości obrotów jego wirników, tak aby maszyna mogła oderwać się od powierzchni Czerwonej Planety.

 

NASA zapowiedziała już przygotowania do czwartego i następnych lotów, których trudność będzie stopniowo zwiększana aż do granic możliwości maszyny zasilanej energią czerpaną z baterii słonecznych.

 

ZOBACZ: Tak wyglądał drugi lot drona na Marsie. Tym razem Ingenuity wykonał kilka manewrów

 

Głównym celem misji łazika Perseverance i jego drona jest poszukiwanie śladów organizmów żywych które - jak się przypuszcza - mogły kiedyś egzystować na Marsie.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie