Krajowy Fundusz Odbudowy. Polska chce go złożyć do 30 kwietnia

Polska
Krajowy Fundusz Odbudowy. Polska chce go złożyć do 30 kwietnia
Polsat News
Konferencja Piotra Müllera i Waldemara Budy

- Prace nad Krajowym Planem Odbudowy dobiegają końca; mimo że 4-5 państw nie zdąży przedłożyć swoich KPO do 30 kwietnia, my zamierzamy się w tym terminie wyrobić - powiedział w poniedziałek na konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak poinformował Waldemar Buda, prace nad KPO "mają się ku końcowi".

 

- Termin z rozporządzenia, który nas zobowiązuje, to jest 30 kwietnia. W czwartek otrzymaliśmy komunikat, że wiele krajów nie zdąży własnych planów przedłożyć (do tego terminu - red.), w związku z tym prawdopodobnie jeszcze dzisiaj otrzymamy pismo, które będzie potwierdzało możliwość prac nad planem co najmniej jeszcze przez 2 tygodnie - powiedział Buda.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: rząd ma rozmawiać z Lewicą ws. Krajowego Planu Odbudowy

 

Zastrzegł, że polskie władze "zamierzają się w tym terminie wyrobić". Jak dodał, około "4-5 państw" nie zdąży przedłożyć swoich KPO do 30 kwietnia.

 

"KPO powinien być wyjęty ze sporu politycznego"

 

Buda ocenił, że informacja nt. rozpoczęcia procesu ratyfikacyjnego jest bardzo dobra. - Obserwujemy, jak one odbywają się w innych krajach. Budujące są przebiegi tych procesów, w większości krajów, gdzie ich dokonano, głosowania w parlamentach odbywają się przy jednomyślności, czy przy dużej większości - stwierdził.

 

- Mamy Chorwację, Luksemburg, mimo tego że istnieje tam nie mniejszy spór polityczny niż w Polsce, wszyscy mają świadomość, że są sprawy, które powinny być wyjęte spod sporu politycznego i KPO taka sprawą są - powiedział Waldemar Buda.

 

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

 

"Jesteśmy w połowie stawki"

 

Waldemar Buda poinformował we poniedziałkowym "Graffiti" w Polsat News, że ustawa ratyfikująca Fundusz Odbudowy stała się przedmiotem prac na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek. Jego zdaniem może ona być procedowana w maju.

 

Jak dotąd 17 z 27 krajów zatwierdziło decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Wiceminister stwierdził, że przewiduje, iż ratyfikacja zostanie przeprowadzona w terminie oraz, że w tym przypadku potrzebna jest "ratyfikacja zwykłą większością przez parlament".

 

ZOBACZ: "Najgorszy sen opozycji się spełnia". Buda o spotkaniu liderów Zjednoczonej Prawicy

 

W grudniu zeszłego roku przywódcy państw Unii porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19.

 

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.

hlk/wka/Polsat News/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie