Austria będzie łagodzić restrykcje. Otwarcie restauracji, hoteli i placówek kulturalnych

Świat
Austria będzie łagodzić restrykcje. Otwarcie restauracji, hoteli i placówek kulturalnych
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz

Pomimo utrzymującej się wysokiej liczby infekcji koronawirusem, Austria będzie wdrażać strategię łagodzenia restrykcji od 19 maja. Kanclerz Sebastian Kurz ogłosił to na konferencji prasowej w piątek po spotkaniu rządu z szefami krajów związkowych. Ruszy gastronomia, turystyka, instytucje kultury.

- To otwarcie odbędzie się przy ścisłej koncepcji bezpieczeństwa, ale się odbędzie - powiedział kanclerz Kurz. 19 maja działalność rozpoczną lokale gastronomiczne, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

 

ZOBACZ: Naukowcy: z powodu Covid-19 większe ryzyko dla kobiet w ciąży niż sądzono

 

Również instytucje kultury i sportu będą mogły organizować imprezy. Rusza też turystyka, "a goście z zagranicy są mile widziani" - informuje portal vienna.at.

 

W świetle tych planów można oczekiwać, że liczba infekcji ponownie wzrośnie - przyznał Kurz. Przypuszcza jednak, że dzięki szczepieniom sytuacja pozostanie możliwa do opanowania.

Sczepienia albo testy

Krokom otwierającym towarzyszą środki bezpieczeństwa. Na przykład wejście do restauracji będzie dostępne tylko przez "Zieloną Przełęcz". Oznacza to, że trzeba być zaszczepionym lub przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

 

Na imprezach kulturalnych będzie przydzielanych maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc. Działalność będzie można prowadzić tylko do godziny 22.

Obowiązkowe maseczki FFP2

W większości miejsc warunkiem wstępu będą maseczki FFP2. Kanclerz podkreślił, że nadal wymagana jest ostrożność. Jeśli otwarcie się powiedzie - obiecał - to najpóźniej na początku lipca można będzie pomyśleć o kolejnych poluzowaniach. Dotyczy to gastronomii nocnej i większych imprez.

 

ZOBACZ: Ilu Polaków boi się zakażenia koronawirusem? Nowe badanie

 

Tygodniowa zapadalność na koronawirusa, czyli liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni wynosi w Austrii 180. W Niemczech, gdzie wartość ta wynosi 164, od soboty obowiązywać będą surowsze przepisy antykoronawirusowe.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie