Austria: po śmierci kobiety wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca

Świat
Austria: po śmierci kobiety wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca
PAP/EPA/BERTRAND GUAY / POOL
49-letnia kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga - 35-latka, nabawiła się zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem

Władze Austrii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem.

Jak poinformował federalny urząd ds. bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej (BASG), kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga, 35-latka, dostała zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem.

 

ZOBACZ: Austria zainteresowana szczepionkami z Rosji i Chin. "To opcja dla europejskich krajów"

 

Oba przypadki wystąpiły w miejscowości Zwettl w Dolnej Austrii; kobiety otrzymały zastrzyki z tej samej partii szczepionki AstraZeneca.

 

BASG podał, że nie ma obecnie "dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką". Przypadki problemów z krzepnięciem krwi nie były wcześniej notowane w badaniach nad preparatem AstraZeneca. Ponieważ jednak na razie związku nie da się całkowicie wykluczyć, urząd zdecydował się wstrzymać szczepienie z użyciem tej partii preparatu.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie