Naukowcy: z powodu Covid-19 większe ryzyko dla kobiet w ciąży niż sądzono

Świat
Naukowcy: z powodu Covid-19 większe ryzyko dla kobiet w ciąży niż sądzono
Pexels
Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics, wykazały także, że poród przez cesarskie cięcie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem u noworodków

Ciężarne kobiety zakażone Covid-19 i ich nowonarodzone dzieci są narażone na większe ryzyko powikłań niż do tej pory było wiadomo - to opublikowany w piątek rezultat przeprowadzonych badań przez brytyjskich naukowców.

Infekcja koronawirusem u tych noworodków związana jest z trzykrotnie większym ryzykiem powikłań medycznych - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

 

Zakażone kobiety w ciąży są bardziej podatne na powikłania takie jak przedwczesny poród, wysokie ciśnienie krwi z ryzykiem niewydolności narządów, konieczność intensywnej opieki i ewentualny zgon.

 

ZOBACZ: Ciąża, a koronawirus. "Chciałam, by moją córeczkę wyjęli, a mi pozwolili umrzeć"

 

- Kobiety z Covid-19 były w czasie ciąży o ponad 50 procent bardziej narażone na powikłania związane z ciążą w porównaniu z ciężarnymi kobietami nie chorującymi na koronawirusa - powiedział Aris Papageorghiou, współprowadzący badania profesor medycyny płodu na oksfordzkiej uczelni.

 

Badania na ponad 2100 kobietach 

 

Badania przeprowadzono na ponad 2100 kobietach w ciąży w 18 krajach, gdzie każdą kobietę zakażoną koronawirusem porównywano z dwiema niezakażonymi kobietami, które rodziły w tym samym czasie w tym samym szpitalu.

 

Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics, także wykazały, że poród przez cesarskie cięcie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem u noworodków.

 

Z badań wnika też, że karmienie piersią nie wydaje się zwiększać ryzyka zakażenia się koronawirusem dzieci od chorujących matek.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie