Stany Zjednoczone. Amerykańskie gazety pozwały Google i Facebooka

Świat
Stany Zjednoczone. Amerykańskie gazety pozwały Google i Facebooka
Pixabay/Firmbee/zdjęcie ilustracyjne
Pozew przeciwko koncernom złożyło 125 wydawców prasy z 11 stanów

Wydawcy 125 amerykańskich gazet zdecydowali się pozwać Google i Facebooka. Twierdzą, że medialni giganci mogli zawrzeć tajną umową mającą na celu zniszczenie konkurencji. Ich zdaniem przychody z reklam spadły na przestrzeni 11 lat z 49 mld do 16,5 mld dolarów. Tym samym wpłynęło to na zamknięcie około 20 proc. gazet. Pracę mogło stracić nawet 30 tys. osób. 

Pozew przeciwko koncernom złożyło 125 wydawców prasy z 11 stanów, m.in z Teksasu, Ohio, czy News Jersey.

 

Media posądzają cyfrowych gigantów o wprowadzenie monopolu na rynku reklamowym przez zniszczenie konkurencji. Zdaniem wydawców Google i Facebook mogły zaplanować swoje działania, podpisując tajną, nielegalną umowę. Chcieliby oni, aby ewentualne sankcje nałożone na te firmy pomogły przywrócić równowagę na rynku reklamy cyfrowej w Stanach Zjednoczonych. 

 

Ich zdaniem przychody z reklam spadły na przestrzeni 11 lat z 49 mld do 16,5 mld dolarów. Tym samym wpłynęło to na zamknięcie około 20 proc. gazet. Pracę mogło stracić nawet 30 tys. osób. 

Kolejne problemy

W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje na temat konfliktu Facebooka z australijskim rządem. Władze kraju nakazały koncernowi, by ten płacił wydawcom za publikowanie ich treści. Facebook zablokował możliwość dodawania jakichkolwiek treści pochodzących z mediów, lecz po kilku dniach zastosował się do nowych zasad. 

 

ZOBACZ: Australijski parlament przyjął nowe prawo. Facebook i Google będą płacić mediom za newsy

 

Jak podają Wirtualne Media, wydawca gazety i portalu "Daily Mail" oskarżył Google o ręczne sterowanie widocznością materiałów. Zasugerował, że koncern przesuwa na dalsze pozycje w wyszukiwarce strony generujące mniejsze przychody z reklam Google Ads.

dsk/ac/Wirtualne Media
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie