Nawigacja w Google Maps pokaże trasę najbardziej przyjazną środowisku

Technologie
Nawigacja w Google Maps pokaże trasę najbardziej przyjazną środowisku
pixabay/deepanker70
Funkcja została stworzona z myślą o walce ze zmianami klimatycznymi

W Mapach Google pojawi się nowa funkcja, która ułatwi kierowcom wybór trasy przyjaznej dla środowiska. Po ustaleniu punktu docelowego aplikacja będzie pokazywać dwie trasy - najszybszą i tę, która zostawi najmniejszy ślad węglowy.

Celem nowej funkcji serwisu będzie zachęcanie do podróży generujących jak najmniejszy ślad węglowy przy wykorzystaniu danych o ruchu i nachyleniu dróg. Początkowo będą mogli z niej korzystać użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych, ale planowana jest "globalna ekspansja".

 

ZOBACZ: Australijski parlament przyjął nowe prawo. Facebook i Google będą płacić mediom za newsy

 

Funkcja stworzona z myślą o walce ze zmianami klimatycznymi, będzie domyślną w wyszukiwarce tras, razem z najszybszą trasą. Użytkownicy będą mogli jednak zmienić ustawienia. Google będzie też umożliwiało porównywanie emisji dwutlenku węgla pomiędzy poszczególnymi drogami.

Ostrzeżenie przed strefami niskoemisyjnymi

Wyszukiwarka należąca do konglomeratu Alphabet będzie wykorzystywała dane emisyjne poszczególnych typów samochodów oraz rodzajów tras oraz opierała się na statystykach należącego do rządu amerykańskiego National Renewable Energy Lab (NREL). Uwzględniane będą również własne informacje Google dotyczące wzniesień i nachyleń dróg dostarczane przez samochody Street View a także zdjęcia lotnicze i satelitarne.

 

Od czerwca Google zacznie też ostrzegać kierowców przed podróżami w strefach niskoemisyjnych, w których niektóre typy pojazdów są zakazane. Mowa o m.in. takich krajach jak: Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.

 

"Miasta na całym świecie, od Amsterdamu po Dżakartę, wprowadzają strefy nisko emisyjne, które ograniczają dostęp pojazdów zanieczyszczających powietrze, np. samochody zasilane przed Diesla" - napisano na blogu Google. "Żeby wesprzeć te starania, chcemy wprowadzić alerty, które uświadomią kierowców, że wjeżdżają w te strefy" - dodano. 

bas/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie