Gdańsk. Były prezes spółdzielni Ujeścisko podciął sobie żyły. Będzie zawiadomienie o przestępstwie

Polska
Gdańsk. Były prezes spółdzielni Ujeścisko podciął sobie żyły. Będzie zawiadomienie o przestępstwie
Polsat News
Grzegorz H. podciął sobie żyły podczas przesłuchania w prokuraturze

Obrońca byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko, Grzegorza H., złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszy policji i służby więziennej. W środę mężczyzna podciął sobie żyły podczas przesłuchania w gdańskiej prokuraturze.

Do zdarzenia doszło w gmachu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w środę około południa. 42-letni Grzegorz H. to były prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko aresztowany od lipca zeszłego roku w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółdzielni.

 

Według informacji PAP, Grzegorz H. podciął sobie żyły ostrym narzędziem. Prokuratura będzie musiała wyjaśnić, w jaki sposób mężczyzna miał przy sobie ostry przedmiot, skoro od lata ubiegłego roku jest tymczasowo aresztowany.

 

ZOBACZ: Sprawa spółdzielni "Ujeścisko". Byli prezesi zatrzymani (artykuł z 2020 r.)

 

W środę Grzegorz H. był przesłuchiwany w prokuraturze na własną prośbę. W trakcie przesłuchania poprosił o przerwę i z funkcjonariuszem policji wyszedł do toalety. Tam podciął sobie żyły.

 

Życiu Grzegorza H. nic nie zagraża

 

Nieoficjalnie PAP ustaliła, że Grzegorz H. miał głębokie rany zrobione cienkim narzędziem, które musiał mieć przy sobie, mimo że przebywał wcześniej w areszcie i po opuszczeniu celi powinien być skontrolowany przez funkcjonariuszy.

 

Do prokuratury zostali wezwani ratownicy medyczni, którzy przewieźli rannego mężczyznę do Akademii Medycznej w Gdańsku. Według naszych informacji jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Bezpośrednio po samookaleczeniu się Grzegorza H. w prokuraturze na miejscu działali oficerowie wydziału kontroli i wydziału konwojowo-ochronnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

 

ZOBACZ: Jastrzębie-Zdrój. 21-latek wdarł się do domu i pobił właściciela. Groził nożyczkami i butelką

 

Obrońca Grzegorza H. mecenas Monika Wittbrodt powiedziała w czwartek, że złoży w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji, służby więziennej oraz pracowników prokuratury poprzez niezapewnienie bezpieczeństwa podczas opuszczania aresztu i w czasie konwojowania tymczasowo aresztowanego.

 

- Funkcjonariusze i prokurator byli zobowiązani zachowania zasad szczególnej ostrożności wymaganej przy czasowym opuszczaniu aresztu śledczego przez mojego klienta. Naruszenie tych zasad doprowadziło do narażenia go na niebezpieczeństwo utraty życia - dodała mecenas Wittbrodt.

 

Miał pisać, że "dłużej tego nie wytrzyma"

 

Jak ustaliła nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, Grzegorz H. skarżył się dyrekcji Aresztu Śledczego w Gdańsku na traktowanie przez funkcjonariuszy służby więziennej i współosadzonych. Miał też pisać do rodziny, że "źle się czuje i dłużej tego nie wytrzyma" w listach, które były cenzurowane przez prokuraturę.

 

Jego stan psychiczny dodatkowo miał pogorszyć brak kontaktu z rodziną podczas Świąt Wielkanocnych. - Nie udzielamy w tej sprawie żadnych informacji - powiedziała rzeczniczka prasowa Aresztu Śledczego w Gdańsku kpt. Anna Piskur.

 

ZOBACZ: Były dyrektor szkoły skazany za molestowanie uczennic

 

Śledczy zabezpieczyli na miejscu zdarzenia wszystkie ślady i przesłuchali osoby konwojujące powiedział w czwartek Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Wszczęcie postępowania w tej sprawie jest kwestią dni - dodał prokurator Duszyński.

 

Dwaj byli prezesi Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zostali zatrzymani przez policję w lipcu zeszłego roku. Obu stawiano zarzuty. Aresztowany został jedynie Grzegorz H.

 

Śledztwo trwa od końca 2019 roku

 

W śledztwie gdańskiej prokuratury Maciej S. jest podejrzany o wyrządzenie lokatorom szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz o działania na szkodę spółdzielni. Poszkodowanych jest kilkuset.

 

Były prezes Grzegorz H. usłyszał łącznie 106 zarzutów, m.in. działania na szkodę spółdzielni, oszustwa przy sprzedaży mieszkań oraz udaremnienia zaspokojenia wierzycieli. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Sprawa spółdzielni Ujeścisko - kilkaset rodzin zostało z niczym. "Państwo w Państwie"

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od listopada 2019 r. prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji siedmiu inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko.

 

Sprawa SM Ujeścisko jest opisywana w mediach od dwóch lat. Mieszkańcy zarzucają władzom spółdzielni opóźnienia w budowie mieszkań i działania niezgodne z prawem. W części mieszkań wyłączano media z uwagi na zajęcia komornicze.

wka/hlk / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie