Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Niedzielski: decyzja - za tydzień

Polska
Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Niedzielski: decyzja - za tydzień
Jernej Furman/CC BY 2.0
Decyzja ws. maseczek na świeżym powietrzu ma zapaść w kolejnym tygodniu

Decyzja w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu jest rozpatrywana, prawdopodobnie będzie podjęta za tydzień - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia podkreślił, że głównym kryterium będzie częstotliwość zakażeń koronawirusem.

- Tak, oczywiście, rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat - odpowiedział minister pytany o decyzje w sprawie niestosowania maseczek w wolnej przestrzeni.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: kontynuacja spadkowego trendu nowych zakażeń

 

"Tutaj zarówno bierzemy pod uwagę pewien aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji wirusa na zewnątrz" - zaznaczył Niedzielski. Dodał, że brane są również pod uwagę aspekty związane z łatwością egzekucji prawa.

 

Jak podkreślił, głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz "będzie po prostu częstotliwość zakażeń, zachorowań i w perspektywie tego tygodnia, czyli w przyszłą środę również odniesiemy się do tego zagadnienia".

Luzowanie obostrzeń

Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach przywrócone zostanie funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów zakładów kosmetycznych - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia

  

Na konferencji prasowej szef MZ poinformował, że w jedenastu województwach mniej obecnie dotkniętych epidemią od poniedziałku 26 kwietnia zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych.

 

ZOBACZ: Rząd łagodzi restrykcje ws. szkół i salonów fryzjerskich. Wyjątkiem 5 województw

 

"Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów" - zaznaczył Niedzielski.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie