Znany naukowiec pozbawiony honorów po 25 latach. Za komentarz o osobach trans

Świat
Znany naukowiec pozbawiony honorów po 25 latach. Za komentarz o osobach trans
Anders Hesselbom / CC0
Tytuł Humanisty roku Dawkins otrzymał w 1996

Etolog Richard Dawkins utracił tytuł "Humanisty Roku", nadany mu 25 lat temu przez Amerykańskie Towarzystwo Humanistyczne. Powodem decyzji był tweet naukowca. Dawkins porównał w nim osoby transpłciowe do kobiety o białym kolorze skóry, która udawała osobę czarnoskórą.

W tweecie autor "Samolubnego genu" i "Boga urojonego" porównał "mężczyzn, którzy uważają się za kobiety i kobiety, które uważają za mężczyzn" do Rachel Dolezal, aktywistki na rzecz praw człowieka, która przez lata udawała osobę czarnoskórą.

 

ZOBACZ: Działaczka Razem oskarżona o transfobię. Straciła funkcję

 

"Będziesz potępiony, jeśli zaprzeczysz, że ci ludzie (osoby transpłciowe – red.) są rzeczywiście tym, za kogo się podają. Do dyskusji" –zatweetował Dawkins.

 

Jego wpis spotkał się z krytyką ze strony m.in. Alison Gill, wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Amerykańskich Ateistów, która sama jest kobietą trans. – Mam nadzieję, że prof. Dawkins potraktuje w przyszłości tę sprawę z większym zrozumieniem i szacunkiem – powiedziała.

 

Dawkins odpowiedział na krytykę: "Nie miałem zamiaru deprecjonować osób trans. Widzę, że moje akademickie »Do dyskusji« zostało źle zinterpretowane i wyrażam ubolewanie z tego powodu. Nie było też moją intencją, by sprzymierzać się z republikańskimi bigotami, którzy w tej chwili w USA wyzyskują ten temat" – napisał.

 

"Dawkins umniejsza grupy marginalizowane"

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu Stowarzyszenie Amerykańskich Humanistów podkreśliło, że "na przestrzeni ostatnich kilku lat prof. Dawkins ma na koncie historię wypowiedzi, które używają naukowego języka, by umniejszać grupy marginalizowane, co jest podejściem przeciwnym do wartości humanistycznych".

 

ZOBACZ: Pawłowicz usunęła wpis o transpłciowym dziecku. "Przepraszam"

 

Uczeni dodali, że komentarz Dawkinsa wskazuje, że tożsamości osób transpłciowych "są fałszywe". Dodano, że porównanie całej sytuacji do sprawy Dolezal sugeruje, że tożsamość osoby czarnoskórej można przywdziewać według upodobania. "Jego kolejne próby wyjaśnienia nie zdradzają wrażliwości ani szczerości" - dodano.

 

Zoolog utracił swój tytuł ze skutkiem natychmiastowym. 1996 r. otrzymał nagrodę "Humanisty Roku" za "znaczący wkład" w przekazywanie i wyjaśnianie pojęć naukowych opinii publicznej.

pdb/bas/The Guardian/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie