Rejestracja na szczepienia. Dworczyk przedstawił nowy harmonogram

Polska
Rejestracja na szczepienia. Dworczyk przedstawił nowy harmonogram
Polsat News
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk

- Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestrację każdego dnia dwóch roczników. Zaczynamy od 1974 i 1975 r. Od 7 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki, a od 9 maja wszyscy chętni będą mieli wystawione e-skierowanie - mówił na wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

- Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 - w poniedziałek 26 kwietnia - oświadczył Dworczyk.

 

- Później kolejne roczniki aż do 7 maja. 7 maja, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział. 

 

Jak dodał, 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się.

 

ZOBACZ: Dworczyk zapowiada zmiany ws. szczepień. "Żeby dawki się nie marnowały"

 

Podkreślił, że takich osób jest nieco ponad 400 tysięcy. - Te osoby przez to, że zgłosiły się wcześniej, będą miały teraz priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienie - zaznaczył minister.

 

Poinformował również, że 4 maja rozpocznie się taka rejestracja dla osób między 18 a 29 rokiem życia. Jak dodał, to grupa ok. 340 tysięcy osób. - I to są też oczywiście osoby, które między styczniem a marcem zarejestrowały się jako osoby gotowe do przyjęcie szczepionki - zaznaczył Dworczyk.

 

WIDEO: konferencja ministra Michała Dworczyka

  

 

Opóźnione dostawy

 

W poniedziałek rano do Polski trafiło 873 tys. dawek szczepionki Pfizera i 216 tys. firmy AstraZeneca.

 

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział, że tym tygodniu mieliśmy dostać dużą dostawę szczepionek firmy AstraZeneca, została ona jednak mocno zredukowana.

 

- Miało przybyć do Polski 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, a dostaniemy zgodnie przesłaną właśnie informacją 67 tys. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i planujemy harmonogram szczepień, aby bezpiecznie pokrywał się z dostawami - podkreślił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

msl/zdr/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie