Będzie konieczne coroczne szczepienie? "Wciąż nie wiemy wszystkiego"

Świat
Będzie konieczne coroczne szczepienie? "Wciąż nie wiemy wszystkiego"
PAP/EPA/Bienvenido Velasco
Eksperci zauważyli, że może zaistnieć konieczność corocznych szczepień przypominających.

Ludzie prawdopodobnie będą potrzebować dawki przypominającej w ciągu 6 lub 12 miesięcy od zaszczepienia, a przyjmowanie preparatu może być konieczne co rok - uważa dyrektor generalny koncernu farmaceutycznego Pfizer, Albert Bourla. Dodał, że "wszystko to musi zostać jeszcze potwierdzone". CNBC napisało też, że "naukowcy nie wiedzą, jak długo trwa ochrona, gdy ktoś został w pełni zaszczepiony".

- Prawdopodobny scenariusz jest taki, że będzie potrzebna trzecia dawka, gdzieś między 6 a 12 miesiącem, a potem będzie konieczne coroczne szczepienie, ale wszystko to musi zostać potwierdzone. I znowu warianty odgrywają kluczową rolę - powiedział Bourla, cytowany przez CNBC. - Niezwykle ważne jest ograniczenie puli osób, które mogą być podatne na wirusa - dodał.

 

ZOBACZ: E-skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych. Premier podał datę

 

Wcześniej podobną opinię wyraził dyrektor generalny Johnson&Johnson. - Ludzie mogą potrzebować corocznych szczepień przeciwko Covid-19 , tak jak szczepień na grypę sezonową, przez co najmniej kilka następnych lat - stwierdził Alex Gorsky w rozmowie ze wspomnianą wyżej stacją telewizyjną.

 

Nie wiedzą jak długo chroni szczepionka

 

- Niestety, w miarę rozprzestrzeniania się, wirus może mutować. Za każdym razem, gdy mutuje, jest to prawie jak kolejne kliknięcie pokrętła, w którym możemy zobaczyć inny wariant, kolejną mutację, która może mieć wpływ na jego zdolność do odpierania przeciwciał lub innego rodzaju odpowiedzi, nie tylko na leczenie, ale w przypadku szczepionki - wyjaśnił Gorsky.

 

ZOBACZ: Dworczyk: wkrótce wszyscy będą mieli skierowanie na szczepienia

 

CNBC odnotowuje przy tym, że  "naukowcy wciąż nie wiedzą, jak długo trwa ochrona przed wirusem, gdy ktoś został w pełni zaszczepiony". - Wciąż nie wiemy wszystkiego - wtóruje dziennikarzom dyrektor ds. naukowych w administracji Joe Bidena, David Kesseler. Zdaniem eksperta nowe warianty mogą "podważyć skuteczność zastrzyku". 

 

Przekazał, że "Amerykanie powinni spodziewać się zastrzyków przypominających". - Badamy trwałość odpowiedzi przeciwciał. Wydaje się mocna, ale bez wątpienia nowe warianty stanowią wyzwanie. Sprawiają, że te szczepionki działają słabiej. Myślę, że powinniśmy się spodziewać, że być może będziemy musieli się częściej wzmocnić - stwierdził Kessler.

rsr/CNBC/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie