Nowy kalendarz rejestracji na szczepienia. Dworczyk: więcej roczników jednego dnia

Polska
Nowy kalendarz rejestracji na szczepienia. Dworczyk: więcej roczników jednego dnia
Polsat News
Michał Dworczyk w programie "Gość Wydarzeń"

- We wtorek przedstawimy nowy kalendarz szczepień. Więcej roczników będzie mogło zarejestrować się na szczepienie jednego dnia - mówił w "Gościu Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM podkreślał w poniedziałek, że "do 10 maja wszyscy będziemy mieli wystawione e-skierowanie, czyli wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli wystawione takie skierowanie, a w konsekwencji będą mogli się rejestrować". - Jutro przedstawimy szczegółowy harmonogram - w kolejnych dniach, które roczniki będą mogły się rejestrować - powiedział.

 

ZOBACZ: Dworczyk zapowiada zmiany ws. szczepień. "Żeby dawki się nie marnowały"

 

Dworczyk zapewniał również, że od wtorku zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki któremu w sytuacji, w której powstaje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, "taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18-tego roku życia".

 

“Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów” - dodał.

"Możemy przyspieszać, więc przyspieszamy"

Na antenie Polsat News, Dworczyk odnosił się do zarzutów opozycji, która twierdzi, że rząd nie ma ustalonego harmonogramu szczepień.

 

- Opozycja potrafi powiedzieć wszystko licząc na to, że zainteresuje swoich wyborców, czy opinię publiczną takimi wypowiedziami. Powinniśmy wszyscy się cieszyć, że udaje się przyspieszać program szczepień, a dzięki przyspieszonym dostawom szczepionek do Polski możemy przyspieszać terminy rejestracji, a w konsekwencji szczepień - mówił szef KPRM.

 

Dworczyk podkreślał, że we wcześniejszych wypowiedziach zarówno on, jak i premier Morawiecki mówili, że rząd musi być elastyczny względem i będą się dopasowywać do warunków związanych z dostawami szczepionek. - Tak to ma miejsce dzisiaj. Możemy przyspieszyć, więc przyspieszamy - do 10 maja wszyscy Polacy, do 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowanie - zapewniał.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 kwietnia

 

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przyznał, że co kilka dni pojawiają się aktualizację harmonogramu dostaw. - Bywają to duże, dobre informacje, takie jak te o zwiększonych dostawach szczepionki Pfizera. Szczepionki, które miały być w IV kwartale zostały przesunięte na II kwartał - mówił.

 

- Widać, że producenci przyspieszają, a w konsekwencji również my możemy wykorzystywać moce punktów, których mamy w Polsce ok. 7 tys., a które do tej pory nie wykorzystywały potencjału ze względu na brak szczepionek - dodawał.

 

- Wydaje się, że możemy liczyć na o wiele większe wolumeny, które mają przyjechać do naszego kraju. Zawsze pozostaje jakaś doza niepewności, możliwość, że producenci nie wywiążą się w pełni ze swoich deklaracji. Dlatego zachowujemy na tę możliwość pewną pulę szczepionek, po to by każdy pacjent, który ma wyznaczoną drugi termin szczepienia, miał gwarancję otrzymania dawki - zapewniał Dworczyk.

 

WIDEO: Michał Dworczyk w programie "Gość Wydarzeń"

  

Wszyscy ze skierowaniem do maja

Gość "Wydarzeń" pytany o kalendarz rejestracji na szczepienia zapewnił, że wszyscy Polacy do 18 roku życia, do 10 maja będą mieć wystawione skierowanie na szczepienie. - Przedstawimy, którego dnia, które roczniki będą mogły rozpoczynać rejestrację. Oczywiście nie możemy zrobić tego jednego dnia - pula osób, byłaby tak duża, że żaden system, by tego nie wytrzymał - mówił.

 

Jak dodawał "ma przygotowany podział na poszczególne dni", które zostanie zaprezentowany we wtorek - dodał.

 

Szef KPRM dopytywany, czy w nowym kalendarzu rejestracji na szczepienia będzie "kumulacja" osób z więcej niż jednego rocznika, odparł, że "bez wątpienia będzie to więcej roczników niż do tej pory".

 

- Wszystko wskazuje na to, że dziś będziemy mieli przekroczoną liczbę 9 mln szczepień - dodał Dworczyk. Mówił, że w przypadku seniorów powyżej 70 r. życia to powyżej 70 proc. jest "zarejestrowanych i zaszczepionych". W przypadku osób w przedziale wiekowym 60-69, to 54 proc.

 

- Osoby zapisane, w wieku powyżej 60 lat powinny być zaszczepione do początków maja. Liczyliśmy się, że uda się zaszczepić wszystkich 60-latków do końca kwietnia. W niektórych miejscach kraju może się to okazać niemożliwe. Cały czas musimy mieć świadomość, że szczepionek w Polsce mamy zbyt mało, by zaszczepić wszystkich chętnych - dodawał.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

bas/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie