Dworczyk zapowiada zmiany ws. szczepień. "Żeby dawki się nie marnowały"

Polska
Dworczyk zapowiada zmiany ws. szczepień. "Żeby dawki się nie marnowały"
KPRM/Krystian Maj
Szef KPRM Michał Dworczyk

- Jutro zostanie zmienione rozporządzenie dzięki któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowania szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 r.ż. Te zasady były do tej pory obwarowane restrykcjami, które zostaną poluzowane - mówił w poniedziałek w Lublinie pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił, że realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd przyspiesza z jednej strony zapisy na konkretne terminy szczepień, a z drugiej strony zmienia też system tak, żeby elastycznie dostosowywał się do aktualnej sytuacji, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić.

 

Premier Morawiecki poinformował z kolei, że od II połowy maja będą możliwe szczepienia w przedsiębiorstwach i zakładach pracy. - Otworzyliśmy punkty szczepień populacyjnych po to, żeby jeszcze bardziej zdynamizować program szczepień - dodał.

 

Jak dodał, "zbliżamy się do przełomu". Przełom ten "może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać" - powiedział Morawiecki.

 

Jak powiedział, niektóre elementy gospodarki mogą być odmrażane wcześniej, a niektóre później, a tempo odmrażania zależy od tempa szczepień. Według niego, na drodze powrotu do normalności ok. mln Polaków musi wykonać pierwszy krok i się zaszczepić.

 

ZOBACZ: Sprawdzają skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. Kiedy wyniki badań?

 

Otwarte szczepienia

 

Morawiecki przypomniał, że od 10 maja każdy, kto skończył 18 lat będzie mógł się zarejestrować do szczepienia, a w drugiej dekadzie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach. - Jestem przekonany, że będzie to przełom - stwierdził.

 

- Gen sceptycyzmu czy zwątpienie w sens narodowego programu szczepień powodują, że szeroki powrót do normalności będzie trwał dłużej - przestrzegł szef rządu. Jak podkreślił, wszystkie dane potwierdzają prawidłowość, że konieczne jest osiągnięcie pewnego poziomu odporności populacyjnej.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie